USDJPY Paritesi: FED 2.00 – 2.25 aralığı faiz indirimi ve aşırı olumlu özel sektör istihdamı sonrası dönem

USDJPY paritesine sıkça “hizmetli” olarak da adlandırılır ve ABD ve Japonya ‘nın faiz oranlarının farkında etkilenir.

Majör FOREX kurudur. ABD’de özel sektör istihdamı Temmuz’da beklentiyi aştı. Tarihin en ileri seviyelerinde yer buldu. Faiz indirimi konu olduğunda hep beraberinde risk ölçeğini/skalasını akla getirir. Risk skalası da yatırımcıların ABD dolarını ne zaman satıp satmayacağını belirlemelerinde yardımcı olur. Öyle ki, yatırımcılar “güvenli liman” olarak tanımlanan Japon yeni, faiz indirimi beklentisi oluştuğunda yatırımcıları kendine çeker.


Grafik kaynağı: TradingView

Sıcak para ve FED faiz indirimi
Sıcak para sürekli hareket halinde olmak ister, ve “riskin az, karın yüksek” olduğu hisselere/para birimlerine yönelir. Dolar daha çok ekonominin geneline değil, bankalara endeksli bir para birimidir. Bankalara diyorum çünkü gerçekte ekonomi sayısız değişkenden oluşur. Fakat tüm istihdam ve yurt içi hasıla rakamları olumlu olsa dahi FED ‘in alacağı bir faiz indirimi, ABD dolarının değer kaybetmesine neden olur. Kısaca Amerikan doları faizi seviyor denilebilir.

Örneğin, piyasalar riskli alım satım arayışı içindeyken, faiz oranları düştükçe Hazine bonosu getirileri artacaktır. USD / JPY fiyatlarıyla ters korelasyonu, panik oluştuğunda piyasanın hızla dönme kabiliyetinden dolayı bir dereceye kadar dalgalanma gösterdiğine göre, verim de bir risk belirleyicisidir. Panik veya korkunun piyasaları vurması durumunda, Hazine bonosu fiyatları artacak, getiriler düşecek, ABD dolarının fiyatı düşecek ve USD / JPY çifti değer kazanacaktır.

Japon işsizlik rakamları 30.07.2019 tarihinde tahmin edilenin altında 0.1 puan daha olumlu, 2.3 olarak açıklanmıştı. Trump ‘in FED’ e yaptığı baskılar sonucu FED faiz indirimi ihtimali artıyor. USD/JPY çiftinin kırılma noktasının 108,421 (31.07.2019 günlük en düşük) olasılığını güçlendiriyor. JPY güçlü bir duruş sergiliyor.

İniş/çıkış trendi 12 Mart 2019 ‘dan itibaren bir kararlılık yakalayamadı. Bu dönemde, Japon yeni ABD – Çin ticaret/yatırım savaşından etkilenerek piyasalarda “güvenli liman” olarak sık sık yer buldu. Şu anda güçlü bir kırmızı sinyal bulunmamaktadır. Uzun ve orta vadede FED ‘in para politikası ve Japon Bankası ‘na önemli bir piyasa yapıcı olmaları karşılık geliyor. Devlet politikalar ve kredilenme doğrudan şirketlerden (hatta son dönemde “şirketokrasi” kelimesi kullanılmaktadır) etkilendiğinden şirket haberleri yakından takip edilmelidir.

Fed ‘in faiz düşürmesinin sinyali ve piyasalar
Osilatörler an itibariyle – 1 Ağustos 2019 sabahı, Amerikan dolarına sat vermektedir. Fakat teknik analiz büyük makro değişkenleri kapsamamaktadır. Dolayısıyla önceki 40 mumluk bir uzunluğa bağlı olarak ve hacme göre bu sonuç çıkacağından yatırımcılar risk iştahı/kar oranı arasında seçim yapmalıdır.

AL/SAT sinyali günlük güçlü değil. Haftalık konumlanmak küçük yatırımcının yararına olacaktır. Bununla birlikte, zararı durdur fiyatı olarak 104.666 fiyatına göre konumlanması yeterli olacaktır.

Netlik konusunda genelde hacime ve günlük fiyat aralığına bakılmalı. Direnç seviyesi psikolojik olmaktan ziyade ABD ‘deki ulusal para politikalarına ve G-8 ülkelerinden gelen ekonomik değerlerin takip edilmesine bağlı gözüküyor.

İstihdamın ikinci ayda da ivmelenmesi istihdam piyasasının sağlam duruşunu koruduğunu gösterdi. Moody’s Analytics Şef Ekonomisti Mark Zandi: “istihdam artışı” gayet sağlıklı fakat “istikrarlı” değil ifadesini kullandı.


Grafik kaynağı: TradingView

New York Fed Başkanı John Williams, son araştırmalarda zayıflıkla karşılaşıldığında, politika yapıcıların “ekonomiye aşı yapması ve onu daha sinsi bir hastalık olan çok düşük enflasyondan koruması” gerekliliği olduğunu belirtti.

Fed/Powell finansal kırılganlıkların ılımlı olduğunu belirtti. Ve ekledi: uzun vadeli bir faiz indirimine girmedik fakat tekrar faiz indirebiliriz açıklamasında bulundu. Ekonomik gelişme doların alım gücünden önce geldiği bir anlamda aksiyom olarak tanımlandı.

Sonuç itibariyle USD/JPY paritesi bu hafta 108.782 sınırını geçebilir ve bu durumunda yeni bir çıkış trendi ile yatırımcılar 109.822 ‘den konum alabilirler. Bazı yorumcular ise sosyal medyadan bu hafta 109.822 sınırının geçilmemesinin 98.875 ‘e kadar bir geri çekilme rallisini beraberinde getireceğini belirtmektedir.

Okan Ozdemir