Türk Hava Yolları 2021 3 Aylık Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (4.05.2021)

1Ç21 Bilanço Değerlendirmesi

Nötr
Cari Fiyat: 12,92TL
12-ay Fiyat Hedefi: 14 ,00TL

Ertelenmiş vergi geliri ve düşük amortisman sayesinde net kar beklentileri aştı

– Türk Hava Yolları (THY) dün 1Ç21 sonuçlarını açıkladı. Şirket’in 438 milyon TL olan 1Ç21 net karı, geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 2,02 milyar TL’lik net zarara göre önemli bir gelişme kaydetti. Bu artışta geçtiğimiz yıla göre kargo gelirleri sayesinde iyileşen operasyonel performansın yanında kur farkı gelirlerinin de etkili olduğunu görüyoruz (1Ç21’de 796 milyon TL kur farkı gelirine karşın 1Ç20’de 312 milyon TL kur farkı zararı). Diğer taraftan, operasyonel sonuçlar piyasanın ve bizim beklentilerimizin bir miktar altında kalırken, net kar konsensüs tahmini olan 235 milyon TL net zararın ve bizim görece daha iyimser olan 244 milyon TL net kar beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Bizim beklentimize olan olumlu sapmanın 209 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri ve tahminimizden düşük amortisman gideri olduğunu görüyoruz.

– Ciro tarafında, kargo gelirleri tahminlerle paralel oluştu. Ancak yurt içi ve yurt dışı yolcu gelirlerinin bizim tahminimizin %10 gerisinde kalması nedeniyle, yıllık bazda %14 gerileyen toplam ciro tahminimizin altında kaldı. Birim maliyetler öngörülerimiz dahilinde gerçekleşince, %295 artış kaydederek 2,57 milyar TL’ye ulaşan FAVÖK, bizim 2.95 milyar TL olan ve piyasanın 2,88 milyar TL olan beklentisinin hafif gerisinde kaldı.

– Yönetim belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle 2021 yılı için beklentilerini açıklamadı.

– Beklenti üzeri gerçekleşen net kara ilk tepkinin olumlu olmasını bekliyoruz. Ancak sapmanın operasyonel sonuçlar ile desteklenmemesi nedeniyle potansiyel tepkinin sınırlı ve kısa süreli olacağını öngörüyoruz.

– Türk Hava Yolları için 14.00TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Nötr’ tavsiyemiz bulunmaktadır.

Kaynak: Ak Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!