TOASO: Kalkınma Yolu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Kanal 7’deki “Başkent Kulisi” programında Kalkınma Yolu Projesi hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Irak’a yapacağı ziyaretin gündem maddelerinden birinin bu proje olduğunu belirtti. Türkiye’nin stratejik konumunu iyi yöneterek geleceği planladıklarını söyledi.

Süveyş Kanalı’nın 35 gün olan gemi geçiş süresini Kalkınma Yolu ile 25 güne düşüreceklerini ifade etti. Projede 1200 kilometrelik demir yolu, otoyol, enerji nakil hattı ve iletişim hattı planladıklarını dile getirdi. Projenin ilk fazının gelecek yıl devreye alınacağını duyurdu.

Ovaköy’den Avrupa’ya geçecek demir yolunun yapılacağını vurguladı. Ulusal ve uluslararası ulaşım projelerinin Türkiye’nin bekası için hayati önem taşıdığını belirtti. Projenin beklenenden hızlı ilerlediğini ve 5 yıl içinde tamamlanabileceğini öngördüklerini söyledi. Zengezur Koridoru’ndaki gelişmeleri de değerlendirdi. Bakü-Tiflis-Kars (BTK) hattının alternatif ihtiyacı için Zengezur Koridoru’nun hayata geçirileceğini açıkladı. Ülke sınırındaki 224 kilometrelik kısmının ihalesinin yapıldığını ve muhtemelen bu yıl içinde başlanacağını belirtti.

Dolar Endeksi ve ekonomik takvim, yatırımcıların etkin kararlar almasına büyük katkı sağlayabilir. Bu araçlar, doların diğer büyük para birimleri karşısındaki performansını değerlendirmek için önemli ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını izlemeye odaklanır.

Grafik TradingView’den

TOASO RSI (Göreceli Güç Endeksi): RSI, 70 üzeri aşırı alım, 30 altı aşırı satış bölgesini gösterir. RSI değeri olumlu görünmektedir.

Stokastik Osilatör: Stokastik osilatör, fiyatların aşırı satım bölgesinden çıkabileceğini gösteriyor.

Ichimoku bulutu, trendin yönünü ve gücü hakkın durağan ve hafif pozitif bir görüntü sergiliyor.

Hareketli ortalamalar, fiyatın trendine dair kısa vadeli (50 günlük) pozitif ve uzun vadeli olası olumlu çizgiler göstermektedir.

Destek olarak 247 ve direnç olarak 270 aralığı ön plandadır.

Sonuç itibariyle, Kalkınma Yolu Projesi’nin karşılaştığı zorluklara bakıldığında, Irak’ta güvenlik durumunun iyileşmesine rağmen, IŞİD gibi terör örgütlerinin hücre yapılanmaları ve yerel düzeydeki faaliyetleri devam etmektedir. Bununla birlikte, milis grupların varlığı ve PKK gibi terör örgütlerinin Musul, Kerkük, Sincar, Mahmur gibi bölgelerdeki faaliyetleri güvenlik risklerini artırmaktadır. Bunun yanında Yemen’in İsrail gemilerinin geçişlerini engellemesi gibi, soykırım yapan ülkelerin bu yolda da aynı zorluklarla karşılaşmasının uluslararası hukuka katkı sağlayacağı belirtilmektedir.

Okan Özdemir