Finteklerin kalbi İstanbul’da atıyor!

İstanbul, tarih boyunca ticaretin, kültürün ve etkileşimin merkezi, köprülerin ve denizlerin buluşma noktasında yüzyıllardır yükselen bir şehir olmuştur. Boğaz’ın eşsiz manzarasıyla, tarih kokan sokaklarıyla ve dinamik atmosferiyle, İstanbul dünyanın dört bir yanından insanları cezbetmektedir.

Ancak bugün, İstanbul’un önemi sadece tarihi ve kültürel değeriyle sınırlı değil. Şehir, finans ve teknolojinin kesişim noktasında yeni bir heyecan verici rol üstleniyor. Fintek sektörü, yani finans ve teknoloji entegrasyonu, İstanbul’da gelişen bir ekosistem haline gelerek ve şehri küresel bir finans merkezi haline getirme potansiyeline sahip olan önemli bir faktör haline dönüşüyor. İstanbul, finteklerin yükselen gücünü ve gelecekteki potansiyelini gerçekleştirilen etkinliklerle perçinliyor.

İstanbul Fintech Week gerçekleşti!

Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin (FINTR) desteğiyle, KOOP Ventures tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen İstanbul Fintech Week (IFW’24), “Yakınsama: Web2 ve Web3 Dünyaları Bir Araya Geliyor” temasıyla 16-17 Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul Fişekhane’de yapıldı. 3 bini aşkın sektör profesyonelinin ilgiyle takip ettiği 2 günlük etkinlikte, blokzincir ve dijital paralar, yapay zekâ, işletmelerde finansal teknolojilerin kullanımı, dijital bankacılık, ödeme sistemleri, tokenlaştırma gibi gündelik hayata da değen kavramlar konunun uzmanlarınca ve vizyoner bakış açılarıyla ele alındı. Toplam 110 konuşmacıyı 6 ayrı zirvede düzenlenen 65 oturumda dijital finans ekosistemi ile buluşturan zirvede, dijital finansta gerekli regülasyonlardan merkez bankalarının dijital para birimi alanındaki çalışmalarının detaylarına, halen hızla öğrenen 10 yaşlarında bir çocuk seviyesinde olan ‘yapay zeka’nın kısa zaman içinde yetişkin bir insanın öğrenme kapasitesine erişecek konuma gelmesinden yetişkinlerin ‘oyun’ diye nitelendirdiği uygulamaların aslında birer ‘platform’ olduğu gerçeğine, geleneksel finans oyuncularının Web3 dünyası ile yakınsamasından dijital finans sektöründe kadın varlığının neden artırılması gerektiğine kadar birçok ilginç başlık uzmanlarca değerlendirildi. Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan, “Decoding AI in Financial Services” kitabının yazarı Clara Durodie, UCL Blockchain Merkezi’nden Christina Frankopan, Fintech Business Weekly’nin yayıncısı ve fintek sektöründe sosyal medyanın öncülerinden Jason Mikula, IBM Bankacılık Küresel Araştırma Direktörü Paolo Sironi, Mastercard EEMEA Genel Müdür Yardımcısı Amnah Ajmal, Oxford Üniversitesi Girişimcilik ve İnovasyon Profesörü Pınar Özcan, Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin ve “Mr Metaverse” olarak da bilinen Aragorn Meulendijks gibi alanının en önemli isimleri bu zirvede ilgi çekici konuşmalar yaptılar. Benim de ilgiyle ve yerinde takip ettiğim bu etkinlikte belki de beni en çok etkileyen tespiti Mr. Metaverse yaptı: “Bugünkü hızda teknolojik ilerlemelerin sonucu olarak, önümüzdeki 4-5 yıl içinde dünyada yüzyıllık değişime eşdeğer bir değişim göreceğiz.”

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!