BJKAS Analizi: “TCMB faiz artırımları sona erdi”

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, 2024 sonunda enflasyon beklentisi %44,16 olarak belirlendiği bu hafta saptandı. TCMB Başkanı Karahan, IMF Bahar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada faiz artırımlarının sona erdiğini vurguladı.

Dolar Endeksi ve ekonomik takvimin kullanımı, yatırımcıların etkili kararlar almasına büyük ölçüde yardımcı olabilir. Bu araçlar, doların diğer büyük para birimleri karşısındaki performansını değerlendirmek için önemli ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını izlemeye dayanır.

S&P 500 endeksi, ekim ayından bu yana en kötü haftasını geçirerek her işlem gününde düşüş kaydetti. Büyük teknoloji şirketleri dahi düşerken yapay zeka furyasına rağmen NVDA 900 dolarlardan 700’lere geriledi.

Grafik TradingView’den

BJKAS (BEŞİKTAŞ FUTBOL YATIRIM) günlük bazda güçlü al sinyali göstermektedir. Hareketli ortalamalar hala güçlü al olarak devam etmektedir. Osilatörlere bakıldığında ise al sinyali olduğu görülmektedir. Göreceli güç endeksi 76,38 iken 10 günlük momentum 31,45 olarak kaydedilmektedir.

Destek 83 iken direnç 107 olarak görüntülendi. Nisan ayında 50’lerden başlayan al maratonu yeşil mum zinciri ile günlük bazda devam etse de 4 saatlik bazda işlem yönü değişebilir.

Sonuç olarak makro klimaya da bakmak gerek. IMF, Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini %45,02 olarak açıkladı. Ortalama Dolar/TL kurunun daha stabil seyretmesi beklentileri hakimTCMB. İran-İsrail geriliminin artmasıyla petrol fiyatlarında yükseliş görülürken, ons altın 2.415 dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Küresel dengeler değişmezken, uluslararası hukuk Filistin’de kapsamını yitirdi.

Okan Özdemir