Tekfen Holding Hisse Yorumu / Yatırım Finansman – (19.04.2024)

TKFEN 2024 Güncelleme Raporu

Tavsiye: Endeks Üzeri Getiri
Önceki: Endeks Üzeri Getiri
Hedef Fiyat TL80.0
Hisse Fiyatı (19-04-2024) TL40.9
Getiri potansiyeli 96%

Yeşil dönüşüm umut verici yeni bir hikaye sunuyor.

2023 yılı sonuçlarının açıklanmasının ardından Tekfen Holding için Net Aktif Değer hesaplamamızı güncelliyoruz ve %62 iskontolu işlem gördüğünü tahmin ettiğimiz Tekfen hisselerinin cazip bir giriş fırsatı sunduğunu değerlendiriyoruz. Şirketin yeşil dönüşüme odaklanarak ortaya koyduğu yeni strateji yol haritası, yalnızca mevcut değerini açığa çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda yeni bir büyüme hikayesinin zeminini hazırlamaktadır. Hisse için Hedef Fiyatımızı 58 TL’den 80 TL’ye yükselterek Endeks Üzeri Getiri notumuzu koruyoruz.

İnşaat iş kolu sonuçlar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor, ancak ilave karşılık riskini sınırlı görüyoruz.

Tekfen, 2023 yılında 1,1 milyar TL net zarar açıkladı; bu sonuçta enflasyon muhasebesinin 0,8 milyar TL’lik olumsuz etkisi de etkili oldu. Bir diğer önemli olumsuz faktör ise inşaat projelerinde maliyet artışlarına ilişkin ayrılan yeni karşılıklar oldu (2023 yılı Aralık ayında önceden duyurulan Katar Kuzey Sahası projesi için 130 milyon ABD doları karşılık). Enflasyon muhasebesi hariç 2023 yılı konsolide FAVÖK rakamı 1,3 milyar TL olarak gerçekleşerek yine de 0,9 milyar TL’lik piyasa tahmininin üzerinde açıklandı. Katar Kuzey Sahası projesi hariç diğer inşaat projelerinde pozitif FAVÖK yaratılmış olması sayesinde, 2023 yılı inşaat iş kolu FAVÖK zararı -32 milyon ABD Doları seviyesinde sınırlı kaldı. Yönetim ayrıca maliyet aşımlarına ilişkin ilave karşılık riskinin çok düşük olduğunu belirtti. Tarım segmenti, enflasyon muhasebesinin uygulanması nedeniyle 2023 yılında FAVÖK’ünde yaklaşık 2,0 milyar TL olumsuz etki gördü. Bunu hariç tutarsak, Tarım segmentinin FAVÖK’ü, zorlu bir yıl olan 2023’e rağmen bir önceki yıla göre sınırlı düşüş göstererek 2,9 milyar TL’den 2,3 milyar TL’ye geriledi. Tekfen’in konsolide net borç pozisyonu, bir önceki çeyrekteki 88 milyon ABD dolarından 2023 sonunda 40 milyon ABD dolarına geriledi. Şirket ayrıca 1Ç’24’te ilave tazminat tahsilatlarının gerçekleştiğini açıkladı.

Yeşil hidrojen ve yeşil amonyak öncelikli yatırım alanları olarak belirlendi.

Tekfen, Eylül 2023’te yeni strateji sunumunu yatırımcılara duyurdu ve Şirket ayrıca Aralık ayında Dome Group ile potansiyel stratejik ortaklık ve iş birliği seçeneklerine ilişkin bir danışmanlık anlaşması imzaladı. Tekfen, yeşil dönüşüm planları kapsamında yeşil hidrojen üretimi için gerekli olan yenilenebilir enerji kapasitesini oluşturmayı hedefliyor. Tekfen’in gübre operasyonlarında halihazırda amonyak tüketicisi olduğu göz önüne alındığında, yeşil hidrojen yatırımı, Tekfen’in gri amonyak ithalatını, şirketin kendi değer zincirinden gelen yeşil amonyakla değiştirmesine olanak tanıyacaktır. Tekfen ayrıca grup içi sinerji yaratmayı hedefliyor ve müteahhitlik bölümünün yatırım aşamasında yeşil hidrojen konusunda uzmanlık kazanabileceğini ve bunun daha sonra 3. parti projelerde yüklenici olarak kullanılabileceğini düşünüyor. Şirket ayrıca offshore rüzgar projelerine olan talebi karşılamak için imalat işini genişletmeyi hedefliyor. Tekfen’in yeşil dönüşüm stratejisinin, AB’nin CABM (karbon yoğun ihracata yönelik sınır vergisi) gibi orta vadeli riskleri ele alacağına inanıyoruz.

Potansiyel teşvikler, varlık satışları ve stratejik anlaşma gibi beklentiler hisse senedine yönelik ilgiyi artırabilir.

Tekfen Holding hisseleri, istikrarsız karlılık trendi nedeniyle XU100 endeksinin son 12 ayda %33 altında performans gösterdi. Şirketin yeni stratejisinde ilerleme göstermesiyle yatırımcıların güveninin ve ilgisinin toparlanabileceğini düşünüyoruz. Olası finansman anlaşmaları, varlık satışları ve yeni yatırımlara yönelik stratejik anlaşmalar, hisse için önemli katalizörler arasında olabilir. Ayrıca, Türk hükümeti ve Bankaların da yeşil enerji projelerini teşvik etme konusunda istekli olması nedeniyle şirketin cazip finansman, vergi indirimleri veya çeşitli devlet destekleri şeklinde olabilecek önemli teşvikler almasının muhtemel olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak: Yatırım Finansman