ASELS Analizi: Liradaki baskı azalabilir

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl düzenlemelerin çoğunun vergi artışlarıyla ilgili olduğunu belirtti. Bu yıl ise harcamaları mümkün olduğunca kontrol edeceklerini ve kesintilere gidileceğini ifade etti. Bu tür mali disiplin uygulamaları, yatırımcıların ve piyasanın güvenini artırarak, lirayı destekleyebilir.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, çoklu şoklar ve sıkı mali koşullara rağmen büyümenin pozitif bölgede kaldığını, ancak yine de “endişelenecek çok şey olduğunu” dile getirdi.

Atlanta Fed Başkanı Bostic, enflasyondaki ilerlemenin durması durumunda faiz artırımlarına açık olduğunu belirtti. Bostic, aceleci davranmadıklarını ve faiz indiriminin yıl sonuna doğru yapılacağını söyledi. ECB/Rehn, Haziran ayında faiz indirimi için zamanın olgunlaşmış olabileceğini ifade etti.

Grafik TradingView’den

ASELS 58.70 TL’den 60 altında haftayı kapattı. 56 desteği ve 62 direnci arasında ilerleyebilir. Sonraki hafta 3 güçlü yeşil mum ile kendini 62 üstüne taşıyabilir.

Halftrend al sinyali verdi ve burdan devam ederse 68-70 aralığı sonraki ay düşünülebilir ve tekrar test edilebilir. Ortalama hacim 28 TL’lerde kaldı ve Aselsan yatırımlarını artırdıkça piyasa değeri bir hayli yükseliyor.

Aselsan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile hava savunma sistemleri tedarikine ilişkin 36 milyon dolar tutarında sözleşme imzaladı.

Sonuç itibariyle, küresel ekonomik koşulların Türk lirası üzerinde baskı oluşturabileceğini gösteriyor. Ancak büyümenin pozitif bölgede kalması, Türk lirası için dengeleyici bir etki oluşturabilir. Bu arada, yıl sonuna kadar faiz indirimi beklentisi, Türk lirası üzerinde baskıyı hafifletebilir.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!