Tekfen Holding Hisse Yorumu / Yatırım Finansman – (08.06.2018)

Tekfen Holding Hisse Yorumu

Güçlü kar görünümü

Tavsiye Endeks Üzeri
Hedef Fiyat TL18.9
Son Fiyat TL15.1
Getiri Potansiyeli 25%

2018 yılı için güçlü karlılık görünümü sunan Tekfen çeşitlendirilmiş iş modeli ile iç piyasadaki makro ekonomik dalgalanmalara karşı görece defansif bir isim olarak da öne çıkmaktadır. Şirketin 2018 FAVÖK rakamının %59’unu oluşturan inşaat segmenti yurtiçi bekleyen iş yükü toplam portföyün %15 ile sınırlı iken tarım segmentinde cazip fiyat maliyet makası ile karlılık güçlü seyretmektedir. Güçlü yanların henüz hissed fiyatlanmadığını düşünüyoruz.

Güçlü 2018 kar görünümü: 2018 yılı ana iş kollarında iyileşen karlılık ile güçlü kar görünümü sunmaktadır. Tekfen’in 2018 yılında TL1,146mn konsolide FAVÖK (yıllık bazda %12 artış) ve TL922mn net kar (yıllık %19 artış) kaydetmesini beklemekteyiz. Şirket beklentisi sırasıyla TL1,085mn FAVÖK ve TL780mn net kar seviyesindedir.

İnşaat segmentinde güçlü karlılık: İnşaat segmenti FAVÖK performansının 2018 yılında yıllık %20 artışla TL646mn olmasını beklemekteyiz. $1.2milyar büyüklüğündeki Qatar Al Khor projesinde hızlanan tamamlama oranına ilaveten TL’deki değer kaybı karlılığı destekleyici faktörlerdendir. İlavaten Tekfen, artan petrol fiyatları ortamında, petrol zengini ülkelerdeki potansiyel yeni projeler sebebiyle fayda sağlayacak Şirket olarak öne çıkmaktadır.

Tarım segmentinde işler yolunda: Tarım segmenti fiyat maliyet makasındaki cazip seviyeler ve artan kapasite kullanım oranı sebebiyle karlılık güçlü seyrediyor. Tarım segmenti FAVÖK rakamının 2018 yılında Şirket Yönetimi beklentilerine paralel olarak TL460mn seviyesinde olmasını beklemekteyiz.

Riskler: Devam eden projelerden kaydedilebilecek beklenmeyen zararlar, petrol fiyatlarında herhangi sert aşağı yönlü düzeltme ve bölge proje sayısının negatif yönde etkilenmesi ve gübre fiyatlarında aşağı yönlü baskı potansiyel riskler arasındadır. Qatar otoyol projesi hızlanan tamamlama oranını göz önünde bulundurarak, bekleyen iş yükünde yıl sonuna kadar potansiyel daralmayı modelimize dahil ediyor ve inşaat segmenti FAVÖK rakamında 2019 yılı için muhafazakar olarak %30 daralma öngörüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN