Garanti Bankası Hisse Yorumu / Yatırım Finansman – (08.06.2018)

Garanti Bankası Hisse Yorumu

Zorlaşan piyasa koşullarına karşı iyi konumlandı

Tavsiye Endeks Üzeri
Hedef Fiyat TL10.5
Son Fiyat TL8.7
Getiri Potansiyeli 20%

Garanti Bankası için Endeks Üzeri Performans tavsiyemizi koruyoruz. Bankanın güçlü karlılığının devam etmesini beklediğimiz için olumlu görüşümüzü koruyoruz. Garanti 5.1x F/K ile işlem görmekte olup, son bir yıllık tarihsel F/K ortalamasının %23 altındadır.

Enflasyon artışının olumsuz etkisi daha sınırlı: Garanti’nin 20 milyar TL’ye yakın tüfeye endeksli bono portföyü bulunmaktadır ve 1Ç18 verilerine göre faiz kazandıran varlıkların %6,4’üne denk gelmektedir. Enflasyondaki görünüm, bankanın tüfeye endeksli bono getirileri açısından artış potansiyeli vermektedir. Yaptığımız etki analizine göre, enflasyondaki her 50 baz puanlık artış, Garanti’nin net karını nette %3 negatif etkilemektedir. Bankanın bu alanda, rakiplerine göre en az etkilenmesini bekliyoruz. Bu analizde, Tüfeye endeksli bono getirilerini olumlu etkileyen enflasyonun mevduat faizleri açısından olumsuz etkisini göz önünde bulundurduk ve vade uyumsuzluğunun olmasını varsaydık.

Güçlü marj trendi: Garanti, 2017 yılında swap maliyetleri ile düzeltiğinde dahil %4,3 ile en yüksek net faiz marjını gerçekleştiren banka oldu. Bankanın varlıklarının %22,6’sını maliyetsiz sağlarken, rakip bankalarda bu oran %18 seviyesinde kaldı. Bankanın, vadesiz mevduatların da katkısı ile elde ettiği rekabet avantajı nedeni ile, 2018 yılında da marjlarını güçlü tutmasını bekliyoruz.

Yüksek temettü ödeme kapasitesi: 1Ç18 itibarıyla, bankanın sermaye yeterlilik oranı %18 seviyesinde gerçekleşti. Karlılık artışının desteği ve risk ağırlıklı varlıklardaki optimizasyon, sermaye oranlarını etkiledi. Güçlü sermaye oranları, önümüzdeki yıllarda büyüme potansiyeli ve TL’deki muhtemel değer kaybını absorbe etmesi bakımından önemli görüyoruz. Bunun dışında, güçlü sermaye oranları, bankaya uzun vadede yüksek temettü ödeme imkanı sunmaktadır. 2018 yılı net karın %30’u temettü ödenmesi halinde, temettü verimi %6 seviyesine denk gelmektedir. Riskler: Bankanın yakın izlemedeki kredilerinin toplam kredileri içindeki payı %17 ile diğer bankalar arasında en yüksek seviyededir. Bankanın, UFRS 9 sistemi ile daha muhafazakar bir strateji izlemesi halinde, önümüzdeki dönemde diğer bankalara göre daha yüksek karşılık ayırmasına neden olabilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN