TCMB Özel Raporu/ Dinamik Menkul – (24.10.2019)

TCMB Özel Raporu

Merkez Bankası başkanlığında gerçekleşen görev değişikliğinin ardından Murat Uysal’ın göreve gelmesi ile faiz indirim sürecine başlayan TCMB, son iki toplantısında 750 baz puan indirime giderek uzun bir süredir devam ettirdiği sıkı para politikasına ara vererek genişleyici bir para politikası izlemeye başladı. TCMB 12.09.2019 tarihinde gerçekleştirdiği 325 baz puanlık bir indiriminin ardından attığı diğer adımları kısaca inceleyecek olursak;

· – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, miktar yöntemiyle düzenlediği 18 Eylül vadeli repo ihalesi ile piyasaya 4 milyar lira verdi.

· – TCMB, 19 Eylül vadeli ve 1 milyar lira tutarlı miktar yöntemiyle repo ihalesi açtığını duyurdu.

· – TCMB, 25 Eylül vadeli ve 3 milyar lira tutarlı miktar yöntemiyle repo ihalesi açtığını duyurdu.

· – TCMB, miktar yöntemiyle düzenlediği 27 Eylül vadeli repo ihalesi ile piyasaya 10 milyar 999 milyon 999 bin 996 lira verdi.

· – TCMB Yabancı Para Zorunlu Karşılık Oranlarında Değişikliğe gidildiğini açıkladı. TCMB’den yapılan açıklamada, “Finansal istikrarı desteklemek amacıyla, yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar verilmiştir. Alınan bu kararla, piyasadan yaklaşık 2,1 milyar ABD doları tutarında likidite çekilmesi beklenmektedir.” İfadelerine yer verildi.

· – TCMB Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılıklara uygulanan faizi 4 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere %13’ten %8’e indirdi. Referans faizi yüzde 8 olarak belirleyen TCMB, %10- %20 kredi büyümesi hedefini tutturan kurumların karşılıklarına %10 (%8 + %2) faiz ödeyecek. Hedefi tutturamayan kurumlara ise %0 olarak uygulanacak.

· – TCMB, miktar yöntemiyle düzenlediği 1 Ekim vadeli repo ihalesi ile piyasaya 1 milyar 999 milyon 999 bin 998 lira verdi.

· – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, enflasyon dinamiklerinde iyileşme görüldüğünü, küresel gelişmelerin de etkisiyle para politikasında oluşan hareket alanının önemli kısmını Temmuz ve Eylül’de önden yüklemeli şekilde kullanmayı tercih ettiklerini söyledi. Ayrıca Uysal, “bu kararı alırken hedeflediğimiz dezenflasyon politikasıyla büyük ölçüde uyumlu olan bir para politikası duruşu hedefledik.” Vurgusunda bulundu. Uysal Merkez Bankası olarak para politikası sürecindeki tasarımda veri odaklı hareket ettiklerini dile getirdi.

· – TCMB, 3 Ekim vadeli ve 10 milyar lira tutarlı miktar yöntemiyle repo ihalesi açtığını duyurdu.

· – Merkez Bankasından yapılan duyuruya göre bankaların likidite yönetimindeki etkinliğinin artırılması amacıyla Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasasının açılmasına karar verildi.

· – Merkez Bankasının Eylül ayı fiyat gelişmeleri raporunda enflasyondaki düşüşte özellikle temel mal ve gıda alt kalemlerinin öne çıktığı belirtildi.

· – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu bilgilendirmek amacıyla bir sunum gerçekleştirdi. TL’deki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşullarının çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğu ifade edildi. Para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek Merkez Bankasının fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini belirtti.

· – TCMB vadesine en çok üç ay kalan senetler karşılığında uygulanacak iskonto faiz oranını belirledi. TCMB reeskont iskonto faizini yüzde 17,25 olarak açıkladı.

· – TCMB üye iş yeri komisyon oranlarına üst sınır getirdi. TCMB tarafından yapılan tebliğ değişikliği ile üye iş yerine uygulanacak komisyon oranı %1,60’ı geçemeyecek şekilde ayarlandı.

· – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Uğur Küçük, yapmış olduğu açıklamada “Merkez Bankası piyasa oynaklığından endişe etmiyor. Türkiye 2019’da beklentileri aşarak pozitif büyüme kaydedecek. Türkiye ekonomisi daha sürdürülebilir bir patikada. Küresel ekonomi yavaşlarken 2020’de Türkiye’de büyüme hızlanacak. Türkiye 2019’u düşük çift haneli enflasyonla kapatacak” dedi.

TSİ 14:00 da açıklanacak olan faiz oranı kararında piyasa beklentisinin 100 baz puanlık bir faiz indirimi olduğunu belirtmek isteriz. Ancak 150 baz puanlık bir indiriminde sürpriz olmayacağını ve 100 -150 baz puanlık bir azalışın piyasa tarafından olumlu karşılanabileceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Bu bant üstünde yapılacak agresif bir faiz indirimi TL varlıklarda satışların yaşanmasına neden olabilir. Böyle bir senaryoda USDTRY kurunda yukarı yönlü denemelerin yaşanabileceğini belirtmek isteriz. Olası yükselişlerde 5.7680 referans seviyesini yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise yukarı yönlü algının güçlenerek artış gösterebileceğini düşünüyoruz. Ancak beklenti altında bir faiz indirimi yapılması veya sürpriz bir şekilde bu toplantının pas geçilmesi durumunda ise TL varlıklarda kısa vadeli değer kazancı yaşanabileceğini belirtmek isteriz. Böyle bir durumda ise 5.6030 desteği güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!