Suriye’ye Harekat An Meselesi!

Artık heran sınır ötesi harekatı başlatacağımızı düşünüyorum. Dün gece iki liderin telefon görüşmesi ve sonrasında ABD tarafından; Türkiye’nin uzun zamandır planladığı Suriye’nin sınır ötesi hattına askeri bir harekat başlatacağı, ABD’nin bu harekatı onaylamadığı ama karışmayacağı açıklandı. Açıklama sadece bununla da kalmadı! Türkiye ABD’nin Suriye’de son iki yıldır yakaladığı DEAŞ teröristlerinden de sorumlu olacak dendi!

Açıkçası ben Suriye’ye sınır ötesi harekatın ciddi riskler içerdiği görüşündeyim. Ama sınır hattımızdaki PKK türevlerinin yapılanması nedeniyle de yapmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Çok uzun zamandır ABD tarafından PYD/YPG terör yapılanmasına silah ve mühimmat desteği sağlandı. Şimdi bir sınır ötesi harekat halinde bölgede ne gibi bir mukavemet ile karşılaşacağımız çok önemli. Eğer ABD’nin uzun zamandır yaptığı bu silah sevkiyatı bize karşı kullanılacak olursa, maalesef başlangıçta üzücü şehit haberlerini alabiliriz. Ama terörist yapılanmanın Türkiye Cumhuriyeti askerlerine karşı tutunamayacağı ve ABD’nin ağır silahlarını bırakarak geri çekilmek zorunda kalacaklarını düşünüyorum. Umarım mehmetçiklerimizin burnu kanamadan bu harekatı gerçekleştirebiliriz.

Suriye Harekatı BİST’i Frenliyor!
Gelişmiş ekonomilerdeki kötü veriler ve gelişmekte olan ülkelere doğru sermaye ve fon yönelişi beklentilerimden dolayı BİST’de ciddi bir yükseliş yaşanmasını bekliyorum. Bir süredir de teknik olarak 103.552 direncini geçmemiz halinde, 104.664 – 105.930 olan iki ara dirence hızlı bir yükseliş olacağını, bu iki ara direncin de geçilmesi halinde 113.000 – 114.000 seviyelerine doğru yükselişin hızlanacağı beklentimi yazıyorum. Maalesef 105.834 seviyesinde iken, Suriye’ye sınır ötesi harekat gündeme geldiği için 105.930 ara direncini geçemedik. Bu direnci geçmemiz halinde yukarıdaki beklentilerimi aynen koruyorum. Ama Suriye belirsizlikleri nedeniyle ilk andaki gelişmelerin etkisi ile satış baskılarını yaşayabiliriz. Bu esnada gelebilecek satışlar BİST’in 100.020 gapini kapatmasına da neden olabilir.

Kısacası Suriye’ye girdiğimizde ilk anda neyle karşılaşacağımıza emin olamadığım için, tereddüt yaşıyorum. Eğer uçaklarımızı da tüm imkanlarımızla kullanabilirsek, risklerimiz daha az olacaktır. Ama uçaklarımızı kullanmadan yapacağımız girişte, şehit riskimiz çok önemli etkiler yaratabilir. Bu nedenle olası bir sınır ötesi harekatın gelişimini görmek için temkinli durmayı doğru buluyorum. Kısacası, haftanın başında satıcılı bir borsa görebiliriz. Aynı şekilde Kurlarda da Destek-Direnç Tablosunda paylaştığım risklerin gerçekleştiğini görebiliriz. Ama olası bir kur tepkisinde dirençlerin görülmesi sonrasında yeniden dirençlerden düşüş yaşanacağı görüşündeyim.

Hafta başlangıcında Suriye riski nedeniyle temkinli bir açılış olmasını bekliyorum. Suriye’ye yapacağımız harekatın sorunsuz ilerlediğini görmeden de bu temkini bırakmamak lazım görüşündeyim. Olası düşüşlerin ise alım fırsatları yaratacağı görüşümü tekrarlıyorum.

Beni Sık Sık Ekotürk TV.’de Göreceksiniz!
Her pazartesi ve cuma günü 07.30 gibi Ekotürk Tv. Araştırma Müdürü Murat Tufan ile ”Piyasa Yönü” pragramına görüntülü bağlanarak haftanın açılışında ve kapanışında görüşlerimi paylaşacağım. 10 Kasım Perşembe günü de, 14.00 – 15.00 arasında Perihan Tantuğ’un program konuğu olarak Ekotürk tv.’de olacağım. Sizlerden gelen borsa, hisse sorularınızda görüşlerimi açıklayacağım. Ben artık Ekotürk Tv. izlemeye başladım. Bence siz de izlemeye başlayın derim. 1.yılını dolduran kanalın çok iyi bir ekonomi-finans-borsa kanalı olma yönünde ilerlediğini düşünüyorum.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.

Aydın Eroğlu
Stratejist  Finans Yazarı