SOKM: ABD paskalya tatilinde, piyasalar olumlu kapattı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 62,43 puan yükselirken, toplamlar işlem hacmi 93,8 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi %0,38, holding endeksi %0,16 oranında azaldı.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bilişim %4,47 ile, en çok kaybettiren ise menkul kıymet yatırım ortaklığı %1,23 oldu.

Dün açıklanan verilere göre, ABD’de kişisel tüketim harcamaları şubatta %0,8 artarak beklenenin üzerine çıktı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi aylık bazda %0,3 ve yıllık bazda %2,8 artış gösterdi.

Ekonomi takvimi ile Dolar Endeksi‘nin entegrasyonu önemlidir çünkü bu, yatırımcıların bilinçli kararlar almalarına önemli katkı sağlar. Önemli ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını belirlemek ve doların diğer majör para birimleri karşısındaki performansını dikkatle değerlendirmek için bu kaynaklar sıkça kullanılır. Ayrıca, yatırımcılar için risk yönetimi açısından da büyük önem taşırlar.

Grafik TradingView’den

SOKM Şok Marketler Anonim Şirketinin 19 Şubat 2024’ten itibaren bedirgin bir düşüş yaşadığını 6 Mart 2024’de yalancı bir yükseliş gerçekleştirdiğini ve 68.80’den Fibonacci’nin oluştuğunu görmekteyiz.

Burada önemli olan nokta 68’den 57’ye doğru olan yolculukta half trenden hiçbir şekilde destek bulamaması ve Fibonacci 61 taban sınırının kırılarak 57 çukuruna düşülmesi olarak özetlenebilir.

Bundan sonrası için Williams göstergesinde yeşil alanın dolmasına ve bunun için birkaç günün geçtikten sonrasında 62 direnci sonrasında 66 Fibonacci turuncu bölgesinin kırılmasına dikkat edilebilir.

Sonuç itibarıyle, analistler, açıklanan veriler sonrasında Fed’in faiz indirimine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirtti. Bugün Paskalya tatili nedeniyle ABD, Avrupa ve Hong Kong’da piyasalar kapalıydı.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!