Soda Sanayi 2019 12 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (31.01.2020)

4Ç19 Finansal Sonuçlar – Pozitif

AL
Hisse Fiyatı: 5,86 TL
Hedef Fiyat: 8,92 TL
Getiri Potansiyeli: %52

 Net kar piyasa piyasa beklentisine yakın. Soda Sanayi son çeyrekte 296 mn TL olan piyasa ortalama beklentisi ile aynı, beklentimizin ise %4 altında yıllık bazda %264,3 artışla 296,6 mn TL net kar açıkladı. Tamamlanan yatırımlara ilişkin kaydedilen 22,6 mn TL’lik vergi teşviği net karı destekledi. Geçen yıl son çeyrekte kaydedilen 108,4 mn TL’lik net finansman giderinin bu çeyrekte 24,8 mn TL net finansman gelirine dönmesi ve geçen yıl aynı dönemde yatırım faaliyetlerinden elde edilen 106,2 mn TL’lik giderin aksine bu çeyrekte yatırım faaliyetlerinden 52,6 mn TL’lik gelir yazılması net karda yıllık bazda görülen yükselişin nedenleri arasında sıralanabilir. Net kar piyasa beklentisi ile uyumlu gerçekleşse de, beklentilerin üzerinde gerçekleşen FAVÖK marjından ve Şişecam’ın faaliyetlerinin tek bir çatı altında toplanma kararını açıklamasının etkisiyle, hisse performansının pozitif olacağını düşünüyoruz.

 Ciro performansı beklentiler ile uyumlu. Şirketin ciro performansı, hem bizim hem piyasa ortalama beklentisi ile uyumlu, yıllık bazda %13,2 artışla 1.118 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin konsolide bazda soda kimyasalları satış hacminde yıllık bazda %7, birim başına ortalama ürün fiyatlarında da %4 artış görüldü. Krom kimyasalları satış hacminde ise yıllık bazda %13 düşüş, birim başına ortalama ürün fiyatlarında ise ortalamada hafif düşüşü görüldü. Şirketin TL bazında geçen yıl aynı dönemine kıyasla %4 daha yüksek gerçekleşen ortalama elektrik fiyatına karşın, elektrik satışları yıllık bazda %1 düştü. Toplam soda külü üretimi %2 artışla 602K ton oldu. Yurt içi üretim %3 artarken, uluslararası üretim %1 azaldı. 613K ton olan toplam soda külü satış hacmi %7 arttı. Yurt içi satışlar %1, uluslararası satışlar %9 arttı. Toplam krom kimyasalları üretimi ise yıllık bazda %6 arttı. Yurt içi satışlar %9 artarken, uluslararası satışlar Türkiye’den yapılan ihracatın düşük olmasından dolayı %16 azaldı. Elektrik üretimi ise yıllık bazda %7, satış hacmi %1 azaldı. Oxyvit üretimi K vitamini üretimini etkileyen düşük sodyum bikromat üretimine paralel olarak %16 azalırken, madencilik endüstrisinden gelen zayıf yerel talep nedeniyle düşük KOBİ ürün satışları nedeniyle satış hacmi %25 oranında daraldı. Devreye giren cam elyaf yatırımından ise bu çeyrekte 54 mn TL’lik gelir kaydedildi.

 Operasyonel marjlar piyasa beklentisinin 1,9 puan üzerinde. 4Ç19’da FAVÖK, bizim beklentimizin %7,4, piyasa ortalama beklentisinin %9,5 üzerinde yıllık bazda %28,4 artışla 299,5 mn TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise piyasa ortalama beklentisinin 1,9 puan üzerinde, yıllık bazda 3,2 puanlık artışla %26,8 seviyesinde gerçekleşti.

 SODA için 8,92 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı koruyoruz. Son çeyrek finansallarının ardından SODA için 8,92 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı ve AL tavsiyemizi koruyoruz.