S-400 krizi: Yaz çok sıcak geçecek

ABD Savunma Bakanı Patrick Shanahan’ın Gen Hulusi Akar’a yazdığı ve Türkiye’nin S-400’leri teslim alması halinde yalnız F-35 programından dışlanmakla kalmayıp, Kongre tarafından cezalandırılacağını da anlatan mektubuna resmi cevap gitmedi.

Cumhuriyet haberine göre,

“ABD’nin Türkiye’ye gönderdiği tehdit içerikli S-400 mektubuyla ilgili Ankara’da sessizlik sürerken, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, mektuba verilecek yanıtla ilgili “çalışma yapıldığını” söyledi. Ankara’da krizi geçiştirme havası gözlemlenirken, bu ay sonunda G-20 toplantısı çerçevesinde yapılacak Erdoğan-Trump görüşmesinin iki ülke ilişkilerinin önümüzdeki dönem nasıl seyredeceği üzerinde belirleyici olacağı yorumları yapılıyor”.

Trump’ın bu konuda arabulucu rolu oynayacağı ya da Shanahan mektubunda altı çizilen noktaların tersine kararlar alacağına dair beklentiler gerçekçi olmayabilir.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in ifadesiyle S-400’lerin Türkiye’ye teslimatıyla ilgili “S-400 konusunda Türkiye’nin tavrı net, ‘Biz bu meseleyi bitirdik’ deniyor. ABD’ye S-400’lerin Türkiye’de bulunmasından dolayı bir teknik endişe ise bunu tartışmaya, konuşmaya hazır olduğumuz söyleniyor. Bu konuda bir teknik ekip oluşturup tartışmakla ilgili karşı taraf henüz hiçbir adım atmadı. Demir, Patriot füze sistemi görüşmelerine ilişkin de “Biz cevabımızı verdik, onlardan cevap bekliyoruz”.

Ortak komisyon cevabı çoktan verildi. Amerikan kaynaklarına göre S-400’lerin NATO askeri varlıklarıyla aynı ülkede bulundurulması elektronik casusluk açısından mahsurlu ve tartışmaya ya da incelemeye açık değil.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN