Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.06.2019)

SABAH STRATEJİSİ

ABD ile Meksika arasında varılan anlaşma sonrasında piyasalarda oluşan olumlu görüntü haftanın ikinci gününde de devam ediyor. Asya piyasalarında yükseliş sürerken, ABD vadeliler de artıda. Diğer taraftan ABD-Meksika arasındaki sorunun çözülmesi sonrası dikkatler yine ABD-Çin arasındaki gerileme çevrilmiş durumda. ABD Başkanı Trump, eğer Başkan Xi Jinping ay sonunda yapılacak olan G-20 zirvesinde kendisiyle görüşmezse Çin’e gümrük vergileri artıracağına yönelik açıklamalarda bulundu. Sabah saatlerinde ABD on yıllık tahvil faizi %2,15 seviyelerini geçerken, petrol fiyatlarında ise yatay bir görüntü hakim. Dolar endeksi (DXY) 96,8 seviyelerinde. Yurtiçi tarafta dün gün içi yüksek oynaklığa karşın BIST100 endeksi günü %0,31 oranında artıda kapatırken, işlem hacminde de toparlanma görüldü. Dün de gerileyerek 463 seviyesine inen 5 yıllık CDS’le birlikte, TL, dün %1’e yakın değer kazandı. Dolar / TL haftanın ilk günü 5,78 seviyesinden kapatırken, şu dakikalarda 5,79 seviyelerinde hareket ediyor. Risk iştahının olumlu olduğu günde, ABD tarafından gelen F-35’lerle ilgili olumsuz haber akışı yurtiçi piyasalarda baskı oluşturabilir. Veri tarafında bugün yurtdışında ABD ÜFE rakamları takip edilecekken, yurtiçinde ise açıklanacak veri bulunmuyor.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Bu hafta ABD TÜFE verisi Fed’den faiz indirim beklentilerini şekillendirmek için dikkatle beklenirken, bu verinin öncesinde bugün ABD ÜFE rakamlarını izleyeceğiz. ABD-Çin ticaret gerilimine dair gelişmeler ise G-20 Zirvesi öncesi izlenmeye devam ediliyor. Yurtiçinde veri takvimi bugün de sakinliğini koruyor.

  • Trump’ın, Meksika’ya yönelik gümrük vergisi artırımı planlarını askıya alması ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, Çin ile ticaret müzakerelerinde ilerleme sağlanması halinde ABD’nin Huawei’ye yönelik yaptırımlarını gevşetebileceğini söylemesi, dün küresel risk iştahının artmasında etkili oldu. Mnuchin, ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde ilerlemenin, Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bu ayın sonunda G-20 zirvesi sırasında yapacakları görüşmede yaşanabileceğini belirtti.
  • Ayrıca, ABD, Japonya, Çin ve Euro Bölgesi başta olmak üzere birçok merkez bankasının, ekonomilerini desteklemek için para politikalarında gerekli alana sahip oldukları yönündeki açıklamalarda hisse senedi borsalarında yükselişleri destekliyor. Özellikle Fed’in, faiz indirimine gideceği beklentileri, ABD’de açıklanan son verilerin ardından yükselirken bu durum da hisse senedi piyasalarına katalizör olmakta.
  • Dün Trump, Çin’in,  yerel parasını devalüe ettiğini ve kur hamlelerinin gümrük tarifelerini bir ölçüde etkisiz kıldığını ve Huawei’nin, ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasının bir parçası olabileceğini, ancak Çin lideri Xi Jinping’in, G20 zirvesine gelmediği takdirde Çin’den ithalata yönelik ek tarifelerin hemen yürürlüğe gireceğini belirtti.

Veri takviminde bugün TSİ 11.30’da Euro Bölgesi’nde haziran ayına ilişkin Sentix yatırımcı güveni verisi açıklanacak. Yatırımcı güveni mayısta 5,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Özellikle, geçen yılın ağustos ayında 14,7 seviyesini görmesinin ardından kademeli bir şekilde düşüşe geçen yatırımcı güveni, bu yılın şubat ayında -3,7 seviyesine kadar gerilemişti. Yatırımcı güveninin, haziranda ise hafif gerilemeyle 2,9 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Bugün TSİ 15.30’da ABD’de mayıs ayına ilişkin ÜFE verileri açıklanacak. Beklentilerden zayıf bir ÜFE rakamı, faiz indirim beklentilerinin artmasında kısmen etkili olabilir ancak TÜFE verisi daha kıymetli. Maliyet enflasyonu tarafından zayıf bir baskı, Fed’e para politikasında alan tanıyabilecek yan unsurlardan biri. Yıllık bazda ÜFE, nisanda %2,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Özellikle, geçen yılın temmuz ayında %3,4 seviyesini görmesinin ardından düşüşe geçen yıllık ÜFE, bu yılın şubat ayında %1,9 seviyesine kadar gerilemiş ve mart ve nisan aylarında hafif yükselişle %2,2 seviyelerinde gerçekleşmişti. Yıllık bazda ÜFE’nin, mayısta ise hafif gerilemeyle %2,0 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte. Bunun yanında, mayısta çekirdek ÜFE’nin aylık bazda %0,1’den %0,2’ye yükselmesi ve yıllık bazda ise %2,4’den %2,3’e gerilemesi beklenmekte.

Bugün ayrıca TSİ 11’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Olli Rehn’in konuşması piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Cam (ANACM, Nötr): Şirketin Bursa İnegöl 2.Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Cam Ambalaj deposunda pazar gecesi elektrik kontağı kaynaklı yangın çıkmış olup, yapılan müdahalelerle yangın söndürülmüştür. Faaliyetlerde bir aksama ve önemli bir maddi hasar yoktur.

Kardemir Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Kapasitesini 3,5 milyon tona çıkarmayı hedefleyen şirket, üç yatırıma eş zamanlı başladı. Şirketin 4. No’lu Yüksek Fırını, revartman için dün durduruldu. Revartman planının ise 106 gün sonra Yüksek Fırını yenileyerek tekrar ateşlemek olduğu açıklandı. Çelikhanede bulunan 2. No’lu konverter kapasitesi 120 tona, 1 No’lu Kireç Fabrikası da kapasitesi 425 tona çıkarılmak üzere dün durdurularak revartmana alındı. Bu bölgedeki yatırımların da 124 günde tamamlanmış olacağı ve tüm çevre teknolojileri ile birlikte devreye alınacağı bildirildi. Halen montaj çalışmaları devam eden 4. Sürekli Döküm Makinesinin ise 15 Ekim’de işletmeye alınması planlanmaktadır. 2018 yılında 2 milyon 413 bin ton sıvı çelik üretimi gerçekleştiren şirketin, başlatılan bu yatırımların tamamlanmasından sonra sıvı çelik üretim altyapısının 2 milyon 900 bin ton seviyelerine ulaşmış olması ve hem bölgedeki kütük tedarikinin hem de diğer haddehanelerdeki nihai ürün miktarının artacağı öngörülmektedir. Kaynak: Matriks

Yapı Kredi (YKBNK, Nötr): Banka Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASİSEN) Yapı Kredi Bankası ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını açıkladı. Sendikanın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, görüşmeler kanuni süre olan 60 gün içerisinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle uyuşmazlıkla sona erdi. Açıklamada “60 günlük süre içinde anlaşma olmasa da süreç devam ediyor. BASİSEN olarak uyuşmazlık sürecinde de diyalog ve müzakereye hazırız… Yapı Kredi Bankası yönetimini toplu pazarlık sürecinde çözüm sağlanması için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz” denildi. (Kaynak: Reuters)

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Kimya: Otomotivden sonra Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörü olan kimya, yeni yatırımların hayata geçirilmesiyle rekor üstüne rekor kırıyor. 2019 yılı 5 aylık dönemde kimya ihracatı 2018’in aynı dönemine göre yüzde 24.6 artışla 8.7 milyar dolara ulaştı. İlk 5 ayda en büyük artış yüzde 117.05 ile mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler sektöründe oldu. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, sektörün 2019 başarısını, devreye alınan Türkiye sınırları içinde yapılan yatırımlarla elde ettiğini söyledi. Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler sektörünün yılın ilk 5 ayında, önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını iki katından fazla artırdığına dikkat çeken Pelitser, “Bu artışta Star Rafinerisi’nin devreye girmesi etkili oldu” açıklamasını yaptı. Kaynak: Dünya

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Katmerciler Araç Üstü Ekipman (KATMR, Sınırlı Pozitif): Şirket bir Afrika ülkesinden 2,2mn $ tutarında Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) siparişi almıştır. Haber sonrası hisse dün günü %5 artışla kapadı.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinden %24,03 seviyesine hafif yükseldi. Merkez Bankası piyasayı 82,6 milyar TL ile 81 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalanı koridorun üst bandından fonlandı.

Küresel çapta risk iştahının artması ve güvenli liman talebinin azalmasıyla birlikte pazartesi günkü kazançları ardından ABD tahvilleri, bugün görece sakin bir seyir izliyor. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %2,12 seviyesinden işlem görmeye başlarken, gün içerisinde %2,11-%2,15 bandında hareket etti. 10 yıllıkların faizi bugün sabah saatlerinde %2,15 seviyelerinde. Almanya’da hazine tahvillerinin faizi de kısmi yükselişe geçti. Almanya 10 yıllıklarının faizi dün -%0,25 seviyesinin altına kadar sarkmışken, şu sıralarda -%0,22 seviyelerine kadar yükselmiş durumda bulunuyor.

Yurtiçi tahvil ve bono piyasasında, PPK toplantısı öncesi Hazine ihalesi izlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 7 baz puanlık sınırlı artışla %22,97 seviyesine yükselirken, 5 yıllık ve 10 yıllık gösterge kağıtların faizleri dün değişmeyerek sırasıyla %21,47 ve %18,94 seviyelerinde yatay seyretti.

ÜCRETSİZ TEKNİK VE TEMEL ANALİZ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin