Piyasalarda bu hafta: Risk iştahına güvenebilirsiniz

Atilla Yeşilada – 25.02.2017

Cuma günü 3,60 direncini yukarı kıran dolar/TL kafalarda “TL cinsinden varlıklarda ralli sona erdi mi?” sorusunu uyandırdı, ama merak etmeyin. Arkanıza yaslanın, küresel risk iştahına güvenin, Türkiye 2-3 hafta daha prim yapar.  Riskleri de sayacağım. Kimseye yatırım önerisi vermiyorum,  siz öyle anlıyorsanız,  kendi hatanız.

Financial Times çok güzel özetlemiş: “Çok uzun zamandır dünya ekonomisinin temelleri bu denli sağlam görünmüyordu, politikacılar suyu bulandırırsa ne yazık” diye. Moody’sin küresel görünüm raporu elimizdeki son global değerlendirme  ki Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkelerde (GOÜ, Piyasalar = GOP) büyümeyi yüzde 4,8 olarak öngörüyor. Çin’de en azından yılın 4’üncü çeyreğinde yapılacak Komünist Parti Kongresi’ne kadar şöyle ya da böyle büyüme güçlü tutulacak ve kredilerde yavaşlamaya gidilmeyecek. Petrol başta emtia fiyatlarında gerileme olasılığı çok düşük, bu kez OPEC üretim kotaları hususunda işi sıkı tutuyor.

Öte yanda, Salı günü Kongre’de konuşacak Trump’ın  detaylı vergi planı açıklaması beklenmiyor. Açıklasa da, Kongre’nin hemen harekete geçmesi zor. Vergi indirimi ve akabinde bütçe açıkları ve enflasyonun azması hikayesini yavaş yavaş 2018’e bırakıyor yatırımcılar.

Fed üyeleri şahince konuşabilir, ama Yellen ve etrafında kümelenen güvercinler Mart’ta faiz artırmaya ya da bilanço daraltmaya hiç niyetli değil. İlk faiz artırımı Mayıs’tan önce gelmez. Dolayısı ile vahşi boyutta likidite Gelişmekte Olan Piyasalara akmaya devam edecek.  Üstelik yatırımcıların iyi-kötü ayrımı yaptığı da yok, bu klasik bir “risk on-risk off” rallisi yani her şey Beta’sına  göre satın alınıyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN