Petrol için 2023 daha tempolu

Petrol 2023 hareketi veya dönüşlerin temposu önemli

Petrol fiyatları 2022 sonbahar döneminden beri düşüş yaşayarak önemli ortalamalar arası makası kapamaya başladı. Bu durum üst üste kayıpla geçen haftalar gibi görünse de başka etkileri olduğunu görmekteyiz. Bu etkiler geleceğin sonuçları üzerinde belirleyicidir ve buna göre tekrarlayabiliriz: ortalamaya dönüş prensipleri işliyor ve uzun vadeli pozitif beklenti değişmiyor. Tersi durum için dalgalanma üzerindeki ters yönlü hareketlerin oluşması gereklidir.

Düşüşlerin temposu beklentileri desteklemek içindir

Aslında 2020’ye girerken yaşadıklarımıza benzer durum içindeyiz: ortalamalar arası makas açıldıkça “sistemsel düzeltme” veya “ortalamaya dönüş” kuralları belirgin şekilde çalışmaktadır.  Durumun Covid 2019 yayılım dönemine rastlaması ve ekonomik sonuçlarla ilişkilendirilmesi denk düşmüş olabilir. Düşüş öncesi tepenin geçildiğini görüyoruz ve bunu ekonomik gerekçelerle açıklamaya çabaları devam ediyor. Bir başka deyişle piyasa gerçekleri uzun vadeyi de belirleyici olmakta yani ekonomi kurallarını dışlamaktadır.

Geçen yaz döneminde de sert düşüşler görüldü ve tepki sonrası düşüş devam etti. Şu anki düşüşle önceki arasındaki fark ortalamaların üzerindeki etkileyici rolünden gelmektedir. Yaz sonu düşüşünün etkisiz haline karşı, son dönem düşüşü ortalamaları “bükülecek” noktaya getirmiştir.

Zincirleme reaksiyon gereği bükülen ortalamalar daha büyük ölçekli ortalamaları da etkilemektedir. Bu bükülmeler sırasında oluşan “fiyat dalgalanmaları” hikayesi, biriken enerjiyi saklar. Matematik denklemler ile bunun ortaya çıkarılması gelecekteki hareketleri belirlemektedir.

Bükülmelerin sıklığı üzerinden yapılacak çalışmalar farklı açılımlar getirecektir

Kaos – düzen döngüsü arasında biriken enerji geleceği belirliyor: 2020 kış dönemi görülen sert düşüşler hareketli ortalamalar üzerinde bükülme getirirken, bu formasyonun oluşmasına dek geçen fiyat hareketlerinin geometrisi geleceğin tepki gücü hakkında fikir vermektedir.

2023: dalgalanmadan kaynaklanan enerji birikimi

– haftalık bazda bakarsak, 5 yılın önemli kısmını temsil eden ortalamalar arası kapanmaya başlayan makas izlenmeli

– kapanma hızı arttıkça tepki gücü şiddetlenecektir

– bu durumu sermaye hareketlerinin bir davranış tarzı olarak da düşünebiliriz.

– önemli ortalamalar önemli sermaye akışlarını temsil etmektedir

– bu varsayımı doğrulayan vakaları geçmişten çıkartabiliriz

– kapanan hareketli ortalama makasına karşılık düşen dalgalanma 2023 iştahını kuvvetlendiriyor

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!