BIST, DOHOL, ASELS: Ali Baba Çekiliyor

Milyarder Jack Ma, finans devi Ant Group’un kontrolünü bıraktı. Çinli milyarder Jack Ma, finans devi Ant Group’un kontrolünü devrediyor. Şirketin kurucusu ve Çin’in en büyük ticaret platformu Alibaba, böylece çevrimiçi imparatorluğundan daha da geri çekiliyor.

Ant Group, bir milyardan fazla kullanıcısı olan Çin mobil ödeme sistemi Alipay’in arkasındadır. 2020 için planlanan halka arz, 35 milyar dolarla dünyanın en büyüğü olacaktı ve düzenleyici otoriteler nedeniyle son dakikada başarısız oldu. Bizde ise halka arzlar yüzünden yıldız pazar hisselerinde satış baskısı olduğu iddia ediliyor. Çin’in Evergrand emlak krizinden sonra belki ali baba’nın muhtemel fiyaskonusu düşünmek istememesi halka arza engel olabilir.

TSLA grafiği, yüzde +2 ile 113$ fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

Borsa İstanbul 5341.96 seviyesinden kapattı ve 1 ay öncenin rekorunu destek edinmeye çalıştı. Fakat muhtemel bir gerileme ile 4800 ‘e kadar çekilme olabilir.

Süpertrend sat sinyalleri veriyor ve bazı yorumcular bunun boğa tuzağı olduğunu güçlü bir şekilde vurguluyor. Tekrar bir çıkış olacak diye al fısatçıları kapana kısılabilir mi, bunu haftanın ilk 3 günü 5800’ü denemesiyle ekarte edebiliriz.

Grafik TradingView’den

DOHOL Borsa İstanbu’a parallel bir destek sonrası 10.79 TL direncini deniyor. Toparlanma ile bu haftalık olumlu bir kapanış yaptı.

12.25 direncini ve pivotlara bakarsa 9 desteklerini görmekteyiz.

Grafik TradingView’den

ASELS 62.90 TL ile ve yüzde 6.79 luk bir yükselişle savunmasını güçlü tuttu ve beklentilerden daha iyi ve hızlı bir kurtarma yaşadı.

BIST’in bağışıklığından daha iyi bir bağışıklığa sahip milli hissemizde 2023’te olumlu bir trend ve bilanço beklendiğini savunanlar bir hayli fazla.

Sonuç itibarıyle, Ali baba halka arzda başarılı olamadı. Çin yönetimi ve ABD’nin baskısı da nedenler arasında gösterilebilir. Ali baba o zamandan beri görünmüyordu. 58 yaşındaki multi-milyarder halkın gözünden büyük ölçüde çekildi, geçen yıl Japonya’da yaşadı ve geçen hafta tesadüfen Tayland’da görüldü.

Okan Özdemir