FROTO, VESBE, ZOREN: Kimya ve Orta Doğu

QatarEnergy Pazar günü, Orta Doğu’daki türünün en büyüğü olarak kabul edilen altı milyar dolarlık bir proje olan ortağı Chevron Phillips Chemical ile Ras Laffan Petrokimya kompleksine yatırım yapma konusundaki nihai kararını duyurdu.

2026 yılında üretime başlaması gereken komplekste yılda 2,1 milyon dolar etilen kapasiteli etan buhar kırma ünitesi bulunuyor. Türkiye’de PETKM ve SASA’nın da pazar payını büyütme kararı olduğunu biliyoruz ve kimya endüstrisinde rekabet artabilir.

ABD’de ekonominin geçen ay beklenenden daha fazla iş eklediğini ve işsizlik oranının %3,5’e düştüğünü duyurdu.

TSLA grafiği, yüzde 2 ile USD 113 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FROTO 501 TL haftayı hafif olumlu olarak kapatmıştı. Bu hafta endekse girecek para söylentileri ile Yıldız pazarda temettü ile dikkatleri üzerine çeken ve otomotiv sektörünün olumlu beklentileri ile yükselmesi düşünülen hisse 540 direncini test edebilir. Osilatör anlamında genelde al ve nötr ile hareket eden ve regresyon analizinde stabil olarak yukarı önleri ilerleyen bir hisse senedi görmekteyiz.

Grafik TradingView’den

VESBE çok takip edilen hisselerden biri olan beyaz eşya iseniz 14 seviyesinde belirli bir süre duyduktan sonra tıpkı Kardemir D’nin yaptığı gibi 19-20 testlerini gerçekleştirebilir.

Hafta 16 seviyesini kırabileceği beklenmektedir. Supertrend nötr ve al sinyalleri veriyor.

Grafik TradingView’den

ZOREN 6.35 TL ile yüzde 2 yükselerek haftayı kapatmıştı. Pazartesi güçlü bir enerji endeksi TUPRS öncülüğünde beklendiğinden bir miktar yükseliş de olabileceği savunuluyor.

Fakat regresyonda alt kanal epey kırmızı çizgi dışına çıktı ve süpertrend birkaç kez sat sinyali verdi. Bu sebeple temkinli alım olabilir.

Sonuç itibarıyle, kimya büyük bir rekabet oluşturabilir. Yeni yatırımcılar da ani piyasa değeri yükselişlerinin hiçbir hisse için iyi olmadığı da özellikle SASA ile öğrenmiş oldu. Bunun yanında işsizlik oranları düşse de artık yatırımcılar daha çoğunlukla işsizliğin nüfusa oranına, ortalama saatlik kazançlara odaklanıyor.

Okan Özdemir