Hangisi daha korkunç?

Çocukluğumda ismini çok sık duyduğum, anlamlandırmak için çocuk aklımla çaba harcadığım canavarlardandı: “Enflasyon Canavarı”, “Trafik Canavarı” ve de “Van Gölü Canavarı”. Enflasyon canavarının görseli, önüne geleni yutan bir ejderha ya da devasa boyuttaki korkunç dinazorlardı. Trafik canavarı, öfkeden saçları diken diken, gözleri şimşek şimşek ve de dişleri keskin bir insan figürü olarak gösterilirdi. Van gölü canavarı ise suda yüzen devasa uzun burunlu kahverengi bir dinazor gibiydi. Soyut olan ama somutta hayatlarımıza ciddi etkisi olan iki canavarı unutturmak için uydurulan bir canavardı aslında Van Gölü Canavarı.

Enflasyon ülkemizin yapışkan sorunlarından biri haline geldi

Benim çocuklarım enflasyon canavarının resmi ile hiç tanışmamıştı ve canavarsız, fiyat istikrarı olan bir dönemde büyüdüler ki ne yalan söyleyeyim ben de unutmuştum kocaman ağzı ile her şeyi yutan ejderhayı… Şimdilerde ise; ülkemizin yapışkan sorunlarından biri haline geldi. Çoluk çocuk hepimiz enflasyondan bahseder olduk.

Enflasyon düşüş göstermeye başladı. Ülkemizde, ABD ve Avrupa’da enflasyonun düşüş haberlerini okuyoruz. Ama hem içeride hem de dışarıda tarafında yaşanan bu düşüşlerin enflasyonun yapışkanlığı karşısında ne denli başarılı olacağını zaman gösterecek. Aynı zamanda yaşayacağımız bu süreç küresel ekonominin neo-liberal dayatmasının etkisini de gözler önüne sermiş olacak.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Burcu Kösem