Bitcoin, Ethereum, Solana: 9 bine yolculuk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi bölgesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin ile bir araya gelerek, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Karadeniz gazının enerjide dışa bağımlılığı azaltacağı belirtiliyor.

Rating kuruluşu Fitch Avrupa’da bu yıl içerisinde ciddi ekonomik zorlukların görüleceğini tahmin ediyor ve Almanya, İngiltere ve İtalya’nın da dahil olduğu Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde reel GSYH daralması öngörüyor.

Euro bölgesinde enflasyon Aralık ayında bir miktar zayıfladı. Ekonomistlerin bakış açısından, rakamlar hala bir alarm sinyalini temsil ediyor.

TSLA grafiği, yüzde 2 ile USD 113 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

BTCUSDT Bitcoin 15.000 seviyesi ile 17.500 seviyesi arasında 16.000 kanalı içerisinde çizgisine devam ederken güçlü analist yorumcuların düşüş beklentisini yenilediğini görmekteyiz.

Şu anda bitcoin’in geldiği merkezi ve enerji düşkünü hal ilk çıktığı zamanlardan çok uzak olduğu için beklentiler giderek azalıyor. On binlerce coin projesi ve hiçbir şey üretmeyen fakat coin yakmak olarak bilinen fulya sona erdi.

Grafik TradingView’den

Ethereum Ethereum bitcoin’in düşüşünü merge hepsi dilinden yaşayarak 1263 USD çizgisinden devam etmektedir.

Görünen o ki ethereum sanıldığı kadar güçlü bir ağa sahip değil. Zaten gaz ücretleri ve Network gecikmeleri yaşayan zinciri ağı bitcoin’in paylaştığı kaderi yaşıyor.

Grafik TradingView’den

Solana yükselmesi beklenen ve 200 dolarlarda coin dergi ve online dergilerinde çok söz edilen bir koindi. Şimdi 9 dolara kadar indi 13 dolar arasında seyir etmektedir. Sanırım her 5 aileden birinin neden koin fakiri olduğunu buradan anlıyoruz. 30 dolarken yazılarımıza  ulaşabilirsiniz.

Regresyon analizlerinden solana’nın hızının fiyat hacim ve büyümesine katkıda bulunmadığını anlamaktayız.

Sonuç olarak, Bitcoin güven vermiyor aksine piyasalarda olumlu oluşuma katkı sunacak parayı kendine çekip yüksek enerjiyle yok ediyor görüşü daha yaygın savunuluyor. Bununla birlikte, Borsa İstanbul’a ve altına olan ilgi artıyor. Borsa destek seviyesinin test ettikten sonra güçlü bir toparlanmanın arifesinde demekten biraz uzaktayız. Tam bir toparlanma olabilmesi için büyük hisselerin tekrar en yüksek noktasına deneme sürüşü gerçekleştirmesi düşünülmektedir.

Okan Özdemir