Petrol Fiyatları – (21.11.2022)

Petrolde Çin’in Kovid mücadelesi manşetlerde

Çin’de 6 ay sonra gelen ilk Kovid kaynaklı can kaybı, ülkede önlemlerin daha da sıkılaştırılacağı beklentilerini beraberinde getirirken, petrol tarafında talep görünümü de olumsuz etkilendi.

Petrol, Çin’in Kovid karşıtı kuralları sıkılaştırması ve talep görünümünü zedelemesi nedeniyle Ağustos ayından bu yana en büyük haftalık düşüşün ardından yeniden düşüş gösterdi.

Brent petrol geçen hafta neredeyse yüzde 9 geriledikten sonra haftanın ilk işlem gününde varil başına 87 doların altına düştü. ABD ham petrolü de 80 doların altını gördü.

Ülke, neredeyse altı ay içinde ilk kez Kovid ile ilişkili ölümünü Cumartesi günü yaşadı ve Pazar günü iki ölüm daha bildirildi. Bu durum dünyanın en büyük petrol ithalatçısında yeni bir kısıtlama dalgasına dair korkulara yol açtı.

Petrolde talep görünümü Çin’den gelen Kovid ile ilgili haber akışından etkilenirken, fiyat beklentilerine ilişkin aşağı yönlü revizyonlar da devam etti.

Goldman Sachs Brent petrol için dördüncü çeyrek tahminini önceki tahminine göre 10 dolar düşürerek 100 dolara çekti.

Ham petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya dahil müttefiklerin üretimi günde 2 milyon varil azaltmayı kabul etmesiyle elde edilen kazanımları sildi.

Kaynak: Bloomberg HT