Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (21.11.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Cuma gününe negatif başlangıç yapan ve gün içinde dalgalı bir seyir izleyen BIST-100 endeksi günü %0,43 yükselişle 4.526,73’den tamamladı. Bankacılık endeksi pozitif ayrışarak günü %4,39 yükselişle tamamladı. Hafta içinde 4.784 ile yeni zirve seviyesini test eden BIST-100 endeksi, gelen kar satışları ile kazançlarının büyük kısmını geri verse de haftayı %1,6 yükselişle tamamlarken, bankacılık endeksi %8,23 yükselişle pozitif ayrıştı. Haftanın son gününü genel olarak yükselişlerle tamamlayan yurtdışı majör borsalarda, ABD borsaları haftalık bazda sınırlı düşüş kaydederken, Avrupa borsaları genel olarak sınırlı yükselişle kapandı. Global risk alma iştahındaki güçlenme eğilimi devam ederken, kısa vadeli güçlü tepki yükselişi sonrası yurtdışı borsalardaki yükseliş momentum kaybedebilir ve sınırlı da olsa kar satışları yaşanabilir. Ancak, bir sonraki Fed toplantısına kadar global risk alma iştahındaki toparlanma eğiliminin korunmasını bekliyoruz.

BIST ise kısa vadeli güçlü yükseliş sonrası kar satışlarıyla karşılaşsa da güçlü görünümünü korurken, son dönemde hızlı yükseliş gösteren bazı hisselerde yaşanan sert geri çekilme BIST’teki yükselişin momentum kaybetmesine neden oldu. Kısa vadede bu tip hisselerde geri çekilmelerin devam etmesini beklemekle birlikte piyasada hisse bazlı ayrışmaların ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda piyasada kar satışları yaşansa da düşük faiz-yüksek enflasyon ortamında BIST’in alternatifsiz konumu sürdürmesi nedeniyle geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve yükselişin devam etmesi beklenmektedir.

VIOP-30 endeksi Cuma akşam seansını yatay eğilimle tamamladı. BIST’in Cuma kapanışına göre ABD ve Almanya DAX vadelileri sınırlı negatif seyrediyor. Çin’de artan kovid-19 vakaları nedeniyle yeniden kapanmaların gündeme gelebileceği beklentisiyle Asya borsaları yeni haftaya genel olarak satıcılı bir seyirle başladı. Endeksin güne negatif eğilimle başlaması beklenirken, tepki yükselişlerinin satışı fırsatı olarak kullanılması endekste dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi