OECD global görünüm raporunu Fed FOMC kararı ışığında okumak

Fed yetkilileri gösterge faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesinde sabit tuttu, ama bu yıl başka bir faiz artırımına ve 2024’te daha az faiz indirimine destek sinyali verdi.

Fed ayrıca bu yıl daha güçlü bir büyüme ve Haziran ayında yayınlanan önceki tahminlere kıyasla daha olumlu bir enflasyon görünümü öngören yeni bir dizi bireysel ekonomik tahmin yayınladı. Nokta grafiği olarak bilinen tahminler, 2024 ve 2025 için daha az faiz indirimi öngördüler.

Politika yapıcıların çoğu, federal fon oranının Haziran’daki yüzde 4,6 seviyesinden 2024 sonuna kadar yüzde 5-5,25 arasında seyredeceğini tahmin ediyor. 2025’te medyan tahmin yüzde 3,4’ten yüzde 3,9’a revize edildi. 2026’ya ilişkin ilk tahminlerde o yıl sonu politika faizinin yüzde 2,75-3 aralığında olacağını öngördüler.

EN önemlisi, tüm dünyayı ilgilendiren büyümenin ne canlandığı ne de baskılandığı seviyeyi yansıtan “nötr” orana ilişkin medyan tahmin, bazı yetkililerin daha yüksek bir seviyeyi işaret etmesine rağmen değişmeyerek yüzde 2,5 seviyesinde kaldı. Bir başka deyişle, fed funds faizi öngörülebilir vadede %3’den düşük olmayacak. 2007-2008 Büyük Finansal Krizi’nden sonra bu faiz hep sıfırdı. Ulusüstü kuruluşlar ve McKenzie gibi dev danışmanlık şirketi bu oranı hep sıfır ya da sıfıra yakın saymıştı.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!