Gram Altın Grafiği: TCMB politika faizi arttı

TCMB, politika faizini, piyasa beklentileri doğrultusunda 500 baz puan artırarak yüzde 30’a yükseltti.

Merkez Bankası politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30’a çıkardı

Duyuruda, Kurul’un; dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiği belirtildi.

Grafik TradingView’den

Altın gram grafik 1657 desteğinde mavi bir dikdörtgenin destek noktası olduğunu görmekteyiz.

1686 direnci kırılırsa 1.704’ten alınan sat sinyaline tekrar karşı konulabilir.

Williams osilatöründe tekrar al sinyallerinin de hüküm sürdüğünü ve para basma, para sıkılaştırma politikalarının altını yatay seyirden tekrar yukarı yönde dikey seyre çekebileceğini görmekteyiz.

Regresyon ise 1710 TL direncini göstermektedir. Fakat 20 Temmuz 2023’te 1721’i gören 6 bugün enflasyona ve faize göre ₺2.000’de olmalıydı diyen analist sayısı da önemlidir.

Eğer ciddi bir şekilde yatırım yapmak istiyorsanız, forex ekonomik takvimini nasıl okuyacağınızı bilmelisiniz. Bu araç, platformun sunduğu olanaklara ek bir derinlik katmaktadır desek yalan olmaz.

Dolar Endeksi‘nde nasıl işlem yapılacağını öğrenin ve tahmin gücünden faydalanın.

Sonuç olarak, faizlerde atılan bu adımın görece belirgin olmasının ve devamının geleceğine yönelik sinyal verilmesinin nihai politika faizine ilişkin beklentileri yukarı çekmeye devam edeceği düşünülebilir. Borsa İstanbul buna olumlu karşılık verdi ve tekrar altının önüne geçti. TCMB, sıkılaştırma döngüsünün henüz bitmediğine işaret ediliyor.

Okan Özdemir