Model Portföy / Yatırım Finansman – (28.06.2022)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe negatif açılışla başlayan endeks, 2483,0 seviyesine kadar çekilmesinin ardından toparlanma gösterdi. Özellikle banka endeksinde görülen zayıf görünümle beraber BIST100, günü %0,97 değer kaybıyla 2529,2 puanla tamamladı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste 2550,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2590,0-2600,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2510,0 ilk destek olmak üzere 2480,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 50 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmayı başardı. 16,63 direncinin geçilmesi halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda, 19,94 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 16,48 ilk destek olmak üzere 16,20’ye düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Venezuela, ABD’li bir heyetin ülkelerine geldiklerini açıkladı. Başkan Maduro, iki ülke arasında 5 Mart’ta başlayan müzakerelerin sürdürülmesi için gündemdeki konuların değerlendirildiğini söyledi. ABD basını daha önce Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle baş gösteren petrol krizini hafifletmek için ABD’nin Venezuela’ya yaptırımları hafifletmeyi düşündüklerini açıklamış ve Beyaz Saray sözcüsü de bunu teyit etmişti. Genel kanı da petrol fiyatlarının düşürülmesine yönelik bir çaba içinde oldukları yönünde. Başarılı olunması halinde küresel enflasyonda yavaşlama görülmesi mümkün.

 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “İsveç, Finlandiya, Türkiye arasında, silah ihracatı ve terörle mücadele de dahil güvenlik endişelerini ele almak için bir anlaşma üzerinde çalışıyoruz” dedi. Alınacak kararlar ve yapılacak görüşmeler sonrası Türkiye’nin net tavrı belirginleşecek.

 Yurtdışında veri gündeminde ABD toptan ve perakende satış stokları (15:30), konut fiyatları endeksi (16:00) ve Conference Board güven endeksleri ile Richmond Fed imalat endeksi (17:00) takip edilecek. İspanya’nın başkenti Madrid’de NATO Liderler Zirvesi toplanıyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Küresel risk iştahı Salı gününe dengeli bir başlangıç yapıyor. ABD borsalarında iki haftada %7-10 arası yükselişler sonrasında bir miktar ivme kaybı görüyoruz. Asya’da ise Hong Kong hariç alıcılı bir seyir var. Avrupa piyasaları açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor

 EUR/Dolar ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 1,06 seviyesi üzerinde kalınması halinde 1,075-1,08 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0534 ilk destek olmak üzere 1,04’e düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!