Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (28.06.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın ilk gününe BDDK’nın ticari krediler için getirdiği yeni uygulamayla birlikte kurlardaki düşüşle negatif başlayan BIST-100 Endeksi, gün içinde kayıplarını geri alarak günü %0,97 düşüşle 2.529,26’dan tamamladı. Bankacılık Endeksi günü %2,41 düşüşle negatif ayrışma ile tamamladı. Resesyon endişeleri devam ederken global risk alma iştahında geçen hafta yaşanan toparlanma sonrası yurtdışı majör borsalar yeni haftaya karışık bir görünümle başladı. Yurtdışı majör borsalarda düşük momentumla da olsa tepki yükselişi denemeleri devam edebilir. Ancak borsalar düşüş trendine girdiği için tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi ve borsalardaki dalgalı zayıf seyrin orta vadede devam etmesi beklenmektedir.

VIX Endeksi 27 seviyelerinde seyrederken ABD Borsaları’nda tepki yükselişlerinin güçlenmesi için Endeks’in ilk etapta 25 altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. BDDK’nın TL ticari kredi kullanımı için şirketlere döviz varlıklara dayalı kural getirmesi sonucu BIST’teki bazı şirketlerin ve bankaların kısmen negatif etkilenmesi beklense de şirketlerin kısa sürede yeni duruma uyum sağlayabileceği beklentisiyle kayıplar sınırlı kaldı. Ancak, düzenleyici kurumlardan ek tedbirler gelebileceği beklentisi nedeniyle BIST’te kısa vadede dalgalı ve zayıf seyir devam edebilir. Değerleme olarak makul seviyelerde olan BIST’i negatif etkileyecek yeni makro ihtiyati tedbirler gelmedikçe yüksek enflasyon ortamında TL varlıklar içinde BİST’in en iyi alternatiflerden biri olduğunu düşünüyoruz.

BIST’te olası güçlü düşüşlerin orta vade için alım fırsatı olacağı düşüncemizi koruyoruz. Yurtdışı borsaların tepki yükselişini güçlendirmesi durumunda BIST’te düşüşlerin sınırlı kalarak tepki yükselişi oluşması beklenir. VIOP-30 Endeks kontratı akşam seansını sınırlı yükselişle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri hafif negatif seyir izlerken Asya Borsaları’nda pozitif ağırlıklı karışık bir seyir var. Endeks’in güne hafif pozitif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde dalgalı ve zayıf seyrin devam etmesi beklenir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!