Model Portföy / Yatırım Finansman – (16.03.2023)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne hafif pozitif başlangıç yapmış olsa da, yeniden negatif tarafta ağırlığını korudu. Kısa ve orta vade hareketli ortalamaların da altında kapanış gerçekleştiren BIST100, günü %1,65 değer kaybıyla 5121,5 puanla tamamladı. BİST100’de teknik olarak endeksinde 5270, 5400 ve 5500 dirençleri öne çıkarken, geri çekilmede ise 5080, 4980 ve 4000 destek olarak izlenebilir.

 Dolar/TL, 19 seviyesini test etmeye devam ediyor. Bu seviye üzerinde kapanış gerçekleşmesi halinde 19,25-19,35 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,84 ilk destek olmak üzere 18,50’ye düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Silikon Vadisi Bankası krizinin ardından İsviçre bankası olan Credit Suisse’in de hisselerinde yaşanan değer kaybı sonrası İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu ve İsviçre Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada bankanın sistemik olarak önemli bankalar için geçerli olan daha yüksek sermaye ve likidite gerekliliklerini karşıladığını onayladığı, gerekirse SNB’nin bankaya likidite sağlayacağı bildirildi.

 Yurtdışında ana gündem bugün ECB’nin faiz kararı (16:15) ve ECB Başkanı Lagarde’ın basın toplantısı (16:45) olacak. ABD’de ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları (15:30), ithalat fiyatları endeksi (15:30) ve inşaat izinleri – konut başlangıçları (15:30) öne çıkmakta.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de SVB’nin ardından İsviçre bankası olan Credit Suisse’e (CS) dair artan endişeler dün risk iştahındaki düşüşün artmasına neden oldu. ECB kararı öncesinde CS’nin de likidite ihtiyacı doğması 50 baz puan faiz artırımını tehlikeye sokarken, ana senaryoda 50 baz puan faiz artırımı gelse dahi Fed’e paralel şekilde ECB’nin de beklemeye geçme ihtimali yükselmiş durumda. Dün açıklanan ÜFE verisindeki gerileme piyasa dostu ve Fed’i sıkıştıracak düzeyde değil. Bu da Fed açısından önemli bir çıkmaza doğru yol alınmasını şimdilik engelliyor. Dünkü zayıf kapanışın ardından bu sabah ABD vadeliler alıcılı seyrediyor. ECB kararı ve Fed’e dair beklentiler nihai gündem olacak. Avrupa ve ABD’de bankacılık hisseleri ise piyasaya yön verecektir.

 EURUSD, 2022 Ekim ayımdan itibaren oluşan yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 22 günlük hareketli ortalama 1,063’ü direnç olarak takip edeceğimiz paritede, bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,075’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0530 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!