‘Milli Bağışıklık Sistemi’ için güçlü adım

Vücudumuzun bağışıklık sistemi bugün mücadelesini verdiğimiz ‘küresel virüs salgını’ndan bireysel bazda etkilenmemek adına ne kadar önemliyse, dünya önemli süreçlerden, kırılmalardan geçerken, bölgesel ve küresel krizleri ‘güçlü’ bir şekilde atlatabilmek adına, ülkenin ‘milli bağışıklık sistemi’nin güçlü olması o derece önemlidir. Ülkenin ‘milli bağışlık sistemi’nin gücü ‘ekonomik güç’, ‘siyasi güç’, ‘askeri güç’ ve ‘bilgi gücü’ne dayalıdır. Ülkenin üretim, ihracat, tasarruf ve yatırım becerisi ekonomik gücü oluşturur. Ülkenin ‘hızlı’ ve ‘etkili’ karar alabilme, strateji ve çözüm üretebilme kabiliyeti ‘siyasi güç’tür.

Ülkenin sınırları tam koruma, ülkenin her karış toprağına hakim olma, bölgesel ve küresel ölçekte ‘caydırıcı güç’ olabilme kapasitesi ‘siyasi güç’tür. Ülkenin ekonomik, siyasi ve askeri alanda alacağı ‘hızlı’ ve ‘etkili’ kararları kendi siber altyapısıyla, kendi yazılımlarıyla ürettiği bilgiye dayalı olarak alma kabiliyeti, ‘milli veri tabanı’nı kendi donanımlarında ‘saklama’ kabiliyeti ise ‘bilgi gücü’dür. Bugün, savunma alanındaki büyük başarının perde arkasında sadece kara, deniz, hava unsurlarımıza yönelik ‘milli unsurlarımız’ değil; aynı zamanda, bu unsurlarımızın etkinliğini arttıran milli yazılım ve donanımızın gücü unutulmamalıdır.

Bu dört önemli güç, ‘eş zamanlı’ ve ‘eş ölçüde’ kapasite ve kabiliyete sahip oldukları ölçüde ülkenin ‘Milli Bağışıklık Sistemi’ de güçlüdür. Son 17 yılda gerçekleştirilen, ekonomik, siyasi, askeri ve bilgi gücüne dayalı reformlar, ‘milli’ projeler, ‘milli ‘ hamleler, pek çok tuzağı, pek çok hainliği, Türk halkının ‘özgüveni’ ve ‘Milli İrade’siyle bertaraf etmemizi sağladı. Bugün, küresel virüs salgınından da başarıyla, önümüzdeki 20 yıl için yeni bir ‘hikaye’ yazmak; Türkiye için küresel ekonomipolitikte yeni ve güçlü bir ‘pozisyonlanma’ içerisinde olmak adına, ‘Milli Bağışıklık Sistemi’mizi güçlü tutmamız gereken bir dönemden geçiyoruz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN