Migros 2017 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (11.05.2017)

Migros 1Ç17-Kipa konsolidasyonunun ilk etkileri…

Öneri: “AL”

Hedef Fiyat: 27.74 TL

Migros, Kipa konsolidasyonunu (1,070mn TL özsermaye etkisi) finansallarına yansıttığı 1Ç17’de, piyasa beklentisi (-150mn TL) ve bizim beklentimizin (-131mn TL) oldukça üstünde, 907mn TL net kâr açıkladı. (1Ç16: -28mn TL). 31 Mart 2017 tarihinde KAP’a açıklanan bilgiye göre, maliyet bazlı değerleme metodundan çıkarak, yeniden varlık değerlemeye giden Kipa, 872mn TL yeniden değerleme farkı yazdı. Bu tutar ve geçmiş yıllardan gelen özsermaye tutarının toplamından, Kipa satın alım tutarı ve Azınlık Paylarını çıkardığımızda kalan Negatif Şerefiye’yi 1Ç17’de “Yatırım Faaliyetlerinden Gelir” olarak yazan Migros, dipte kâr rakamına ulaşmış oldu. Öte yandan; Euro bazlı kredileri toplam kredilerinin 75%’ini oluşturan Şirket, 185mn TL net finansman gideri yazdı.

Net satışlarda yıllık bazda 29.1% artış gösteren Migros, brüt kârlılıkta 26.2% ile 1Ç16’daki 27.2% seviyesinin altında kaldı. (Süpermarket kampanyalarının da etkisiyle) Operasyonel giderlerde sıkı duruşunu devam ettiren Migros, iyi performansına devam ederek 1Ç17’de %23.8 operasyonel giderler/net satışlar oranı ile (1Ç16: 24.2%) brüt kârlılıktaki düşüşü bir nebze kompanse edebildi ve 1Ç17’de 4.3% FAVÖK marjı açıkladı (1Ç16: 5.0%).
2017 Beklentileri: Türkiye genelinde toplamda 168 mağaza ile yaklaşık 320bin m2’de operasyonlarına devam eden Kipa’nın satın alınmasıyla pazardaki pozisyonunu sağlamlaştıran şirket, Migros tarafında ise 120-150 aralığında yeni mağaza açılışı hedeflemektedir. 1 Mart itibariyle konsolidasyonu gerçekleşen Kipa operasyonlarının etkisiyle 30-35% arasında konsolide satış büyümesi öngörüsünü değiştirmeyen şirket, 2017 yılında %5.0-5.5 aralığında FAVÖK marjı ile yılı tamamlayacağını tahmin ediyor. Zayıf performans gösteren Kipa operasyonlarının Migros rakamlarına yapacağı baskıdan ötürü FAVÖK marjında öngörülen (1Ç17’de de gördüğümüz şekilde) düşüşü kısa vadede olumsuz yorumlamıyoruz. Kipa operasyonlarını bir süre gözlemleyeceğini, ardından orta-uzun vadeli bir strateji geliştireceğini belirten şirket, özel markalı ürün odağını artırması ve özellikle Mjet açılışlarından hız kesmeyecek stratejisinden ötürü beğenimizi kazanmaya devam ediyor.

Migros için 27.74 TL hedef fiyatımızı ve “AL” tavsiyemizi koruyoruz. İstikrarlı organik büyümesini sürdüren şirketin inorganik büyüme tarafında Kipa satın almasıyla orta-uzun vadede yaratacağı satış hacimleri, Mjet odaklı büyüme stratejisi, operasyonel giderlerin üzerindeki sürdürülebilir olduğuna inandığımız kontrol mekanizması şirketi beğenmemizdeki başlıca sebeplerdir. Rapor tarihi itibariyle 9.6x FD/FAVÖK oranıyla işlem gören Migros’un yurtiçi ve yurtdışı benzer şirketleri 8.2x FD/FAVÖK rasyoları ile işlem görmektedir. Kipa konsolidasyonun tek seferlik etkisiyle F/K ve Hisse Başına Kâr göstergeleri pozitif görünmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!