Mehmet Şimşek rüzgarı arkasına aldı

Gaye Erkan’ın Ahmet Hakan’a verdiği talihsiz röportaja yağan tepki seli sonrasında, kendi kendime düşündüm, “Acaba biz, muhalifler Erdoğan rejiminin zulüm, baskı ve akıldışı ekonomi politikalarına mı karşıyız, yoksa Türkiye’nin istikrara kavuşmasına mı?” Erdoğan kabinesinde tek işi zorla İslamlaştırma stratejisine hizmet etmek olan Milli Eğitim ve Savunma Bakanları gibi sivri isimler de var, Yerlikaya, Yılmaz, Şimşek gibi ülkeyi biraz toparlamaya çalışanlar da. Kurunun yanında yaşı da ateşe atmak anlamsız geliyor bana doğrusu.

“Yiğit veya Yiğideyi öldür ama hakkını yeme” demişler. Ben de bu makalede Yılmaz, Şimşek ve Erkan’dan oluşan ekonomi yönetiminin başarılarını vurgulayacağım.

Ekonomiyi düze çıkartmak için cari açık, enflasyon ve bütçe açığı gibi acil sorunlarla mücadele yanında, beklentileri olumlu yönde değiştirmek de önemli rol oynuyor. Asli görevi objektif kriterlere göre ekonomi takımının çabalarını değerlendirmek olan ekonomistlerin, Gaye Erkan’a iyi niyetli fakat safça açıklamaları; ve tüm ekibe Erdoğan’dan devralınan enkazı hızla temizleyemedikleri için eleştiri yöneltmesini hiç doğru bulmuyorum.

Örneğin, Erkan’ın Erdoğan’a 3 işkolunda ekonomiyi şahlandırmak için destek vadetmesi çok yanlış. Öte yanda, Erdoğan’a ekonomik istikrarın yanında tabanını besleyecek ve onu gururunu okşayacak başarılar da ikram edilmezse, her an sabrının tükenip ekonomi takımını maçtan alacağı da bir gerçek.

Benim ekonomi takımının çabalarını değerlendirirken kerteriz aldığım tek bir kriter var: Siyasi realiteleri değişmez parametreler kabul edersek, yapılabileceklerin ne kadarı yapıldı? Doğru mu yapıldı?

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!