KRDMD, THYAO, GARAN: Almanya asrın hatasında

Almanya, 60 yıldan fazla süren nükleer enerji döneminin sonunu işaret eden şekilde bu hafta sonu son atom reaktörlerini kapatmıştır.

Bavyera’daki Isar 2 nükleer enerji santrali, Aşağı Saksonya’daki Emsland ve Baden-Württemberg’deki Neckarwestheim 2, RWE, PreussenElektra ve EnBW enerji şirketlerine göre Cumartesi akşamı enerji şebekesinden çıkarılmıştır.

Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi olan Almanya, 2011 yılında Japonya’daki Fukushima nükleer felaketinin ardından nükleer enerjiyi aşamalı olarak kaldırmaya karar vermişti, ancak Alman endüstrileri ve muhalefet partileri son zamanlarda santrallerin işletme süresinin uzatılmasını talep etti.

Alman Ticaret ve Sanayi Odası (DIHK), geçen hafta ülkenin planlanan nükleer enerji aşaması nedeniyle önümüzdeki aylarda enerji arzı sıkıntısı ve yüksek fiyatlarla karşılaşabileceğini uyararak, yaygın endişeleri dile getirdi.

Kamu yayın kuruluşu ARD tarafından yapılan son anket de Almanların %59’unun nükleer enerjinin terk edilmesine karşı olduğunu ve birçoğunun yükselen enerji fiyatlarından endişe duyduğunu gösterdi.

Ancak yaygın endişelere rağmen, Şansölye Olaf Scholz’un sol-liberal koalisyon hükümeti planı ilerletme kararı aldı.

Çevre Bakanı Steffi Lemke, tarihi adımı memnuniyetle karşıladığını belirterek, nükleer enerji aşamasının ülkeyi daha güvenli hale getireceğini vurguladı.

“Kaza durumunda nükleer enerjinin riskleri sonuçta yönetilemez” dedi.

Ekonomi ve İklim Eylem Bakanı Robert Habeck, nükleer enerjiden çıkıldıktan sonra enerji arzının güvende kalacağını temin etmeye çalıştı.

TSLA grafiği, 180 USD fiyatında yüzde 1.84 yükseldi.

Grafik TradingView’den

KRDMD oldukça iyi performans gösterdi. Şu anda fiyatı 16.39 birim. Tüm zamanlardaki performansı oldukça yüksek, yüzde 5039.25 artmış. Son değişim oranı yüzde -0.06, yani bir miktar düşüş yaşanmış. Bir ay içinde en yüksek değeri 18.34, en düşük değeri ise 13.12 birim oldu.

Teknik analize göre, hisse senedinin osilatörler puanı “Al” yönünde, ortalama yön indeksi 30.98 ve volatilite düşük seviyede.

Özetle, KRDMD hisse senedi son bir sürede iyi bir performans sergilemiş olsa da son zamanlarda bir miktar düşüş yaşamıştır. Teknik analizler ve hareketli ortalamalar pozitif sinyaller vermektedir.

Grafik TradingView’den

THYAO  (Türk Hava Yolları) hisse senedi, son zamanlarda dalgalanmalar yaşamıştır. Şu anda fiyatı 132.6 birimdir. Tüm zamanlardaki performansı oldukça yüksek, yüzde 24549.73 artmış. Koincilere duyurulur. Son değişim oranı yüzde -0.97, yani bir miktar düşüş yaşanmış. Bir ay içinde en yüksek değeri 138.8, en düşük değeri ise 123.4 birim olarak kaydedilmiştir.

Teknik analize göre, hisse senedinin osilatörler puanı “Al” yönünde, ancak hareketli ortalamalar “Sat” sinyali vermektedir. Diğer göstergelerde ise belirgin bir trend gözlenmemektedir.

Grafik TradingView’den

GARAN (Garanti Bankası) (25 TL) hisse senedi için Fibonacci analizi yapacak olursak, mevcut verilere dayanarak aşağıdaki seviyeleri gözlemleyebiliriz:

Fibonacci Destek Seviyeleri:

%23.6: 21.96

%38.2: 24.77

%50: 25.83

%61.8: 26.89

%76.4: 29.01

Fibonacci Direnç Seviyeleri:

%23.6: 28.10

%38.2: 30.17

%50: 31.23

%61.8: 32.29

%76.4: 34.40

Bu seviyeler, fiyatın geçmiş hareketlerine dayanarak potansiyel destek ve direnç noktalarını göstermektedir. Fiyat, destek seviyelerine yaklaştığında alım fırsatı olarak değerlendirilebilir, direnç seviyelerine yaklaştığında ise satış düşünülebilir.

Sonuç itibariyle, “Kuzey Almanya sahillerindeki yüksek seviyelerdeki gaz depolama tesisleri ve yeni sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalleri ile daha fazla yenilenebilir enerji kaynağına sahip olmamız sayesinde durumu kontrol altında tutuyoruz” dedi yerel medyaya.

Şansölye Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi ve koalisyon ortağı Yeşiller, nükleer enerji aşamasını uzun süredir desteklemiş ve Almanya’nın yenilenebilir enerjiye geçişini teşvik etmiştir. Nükleer enerjisiz Almanya’nın havası bozulacak. 1000 kat daha kirli kömür kullanacak ve daha çok ABD’ye bağımlı olacaktır.

Okan Özdemir