Dolar Endeksi, Dolar TL, ASELS: Fed’in şahin politikası sevdası

Neel Kashkari, Minneapolis Federal Reserve Bankası’nın başkanı, merkez bankasının önümüzdeki Haziran ayındaki toplantısında faiz oranlarının sabit tutulmasını destekleyebileceğini belirtti. Bu, yetkililerin önceki faiz artırımlarının ve enflasyon beklentilerinin etkilerini değerlendirmek için daha fazla zaman kazanmalarını sağlayacaktır.

Kashkari’nin yorumları, Wall Street Journal tarafından Pazar günü yayımlanan bir haberde yer aldı. Kashkari, ilerleyen dönemde daha yavaş bir yaklaşımı destekleyebileceğini ifade etti, ancak fikrinin henüz kesinleşmediğini vurguladı.

TSLA grafiği, yüzde 1 ile 180 USD fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi, geniş bir yelpazede piyasalar için uzun vadeli hareketlere yönelik pozisyon almak için izlenebilecek en önemli endekslerden biridir. Bu endeksin, para piyasalarında, ABD hisse senetlerinde, tahvillerde, kıymetli metallerde ve kripto para gibi anti-fiatlarda önemli bir rolü vardır.

Adam ve havva tersine dönüş formasyonu, çift dip veya çift tepe şeklinde görülebilir. Burada çift dip şeklinde görülmektedir.

Bu formasyonun hedefi, önceki yüksek seviyenin içine denk gelen yaklaşık olarak 0.786 fib seviyesidir. Çok fazla yukarı potansiyel görmüyorum. Herhangi bir aşırı performans muhtemelen 115 civarında çift tepe oluşturacaktır.

Grafik TradingView’den

USDTRY, Amerikan Doları ve Türk Lirası’nın döviz kuru olarak bilinir. Şu anda USDTRY kurunun değeri 19.79587’dir ve son 24 saatte 0.01217 artış göstermiştir. Değişim yüzdesi ise %0.06151529’dur.

Son bir ay içinde, USDTRY kurunun en yüksek değeri 19.8055, en düşük değeri ise 19.3642 olmuştur. Göstergelere göre, kur için “Al” tavsiyesi verilmektedir.

Teknik analiz göstergelerine göre, USDTRY kurunun güçlü bir alım sinyali olduğu görülmektedir. Hisse senetlerinde olduğu gibi, döviz kurlarında da teknik analiz yöntemleri kullanılarak yatırım kararları alınabilir.

Grafik TradingView’den

Aselsan hisse grafik bakıldığında, hisse fiyatı şu anda 42.18 TL’dir ve tüm zamanlarda gösterdiği performans oldukça etkileyicidir, yüzde 16,061.72’lik bir artış göstermiştir.

Son bir aylık dönemde hisse fiyatı 38.77 TL ile 53.90 TL arasında dalgalanmıştır. Göstergelerin değerlendirmesine göre, ASELSAN hissesi için bir “Al” tavsiyesi bulunmaktadır. Fiyat hareketlerine bakıldığında, hisse senedinin son bir ayda yükseliş trendinde olduğu görülmektedir.

Hisse senedinin piyasa değeri 98,678,397,217 TL olarak belirlenmiştir. Şirketin son bir yıl içindeki beta değeri 0.74’tür, bu da hisse senedinin piyasaya göre daha az oynaklık gösterdiğini gösterir.

Sonuç itibariyle, COVID-19 salgınından sonra yüksek enflasyona yanıt olarak Federal Reserve faizleri önemli ölçüde artırmıştır. 2022 yazından bu yana enflasyonda bazı ılımlı işaretler olsa da, hala Fed’in %2’lik hedefinin üzerindedir. Merkez bankası, ABD ekonomisinin durgunluğa girme riskini azaltmak için daha fazla sıkılaştırmadan kaçınılması çağrısına yanıt vermektedir.

Okan Özdemir