KOZAL, OTKAR, TTKOM: Teslanın dönüşü

Birleşik Devletler’de yeni konut satışları, Aralık 2022’de aylık yüzde 2,3 artışla 616 bine çıkarak 4 ayın en yüksek seviyesini kaydetti.

İngiltere 66 yılın en düşüğüne geriledi. Üretilen otomobil sayısının geçen yıl yüzde 9,8 azaldığı bildirildi. İngiliz Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu’ndan otomobil sayısının yüzde 9,8 azalarak 775 bin 14’e gerilediği kaydedildi.

Kanada İstatistik Kurumu’nun Perşembe günü bildirdiğine göre, Kanada’daki boş işler geçen Kasım ayında profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetlerde %18,1 ve sağlık ve sosyal yardımda %12,8 düştü, ancak inşaatta %16,6 arttı.

TSLA grafiği, yüzde 8 ile 157 USD fiyatında ilerlemektedir. Tesla’nın kazançları, artan elektrik fiyatları ve azalan talebe rağmen elektrikli araçların hala revaçta olduğunu gösterdi.

Tesla, analist beklentilerini aşan 4. çeyrek kazanç sonuçlarını açıkladı. Musk liderliğindeki elektrikli araç devi, hisse başına 1,13 $ olan tahminleri 1,19 $ ile aştığını ve 24,16 milyar $ olan gelir beklentilerini de 24,32 milyar $ ile aştığını bildirdi. Otomotiv geliri 21,3 milyar $ olarak gerçekleşti ve bir yıl önceki aynı çeyreğe göre %33 artış gösterdi.

Olumlu sonuçlar kısmen elektrikli araçlarının fiyatının 2022’de düşürülmesinden kaynaklandı. Musk, hissedarlarla yaptığı bir görüşmede, bu ay boyunca şirketin tarihindeki en iyi siparişleri gördüğünü söyledi.

Tesla ayrıca önümüzdeki yıl için fabrikalarındaki üretimi de artırıyor – bu da bazı analistlerin EV(elektrikli araçlar) devinin üretim hedefini neden aynı seviyeye çıkarmadığı konusunda kafasını karıştırıyor. Yine de hisse fiyatı yılbaşından bu yana %33 artan Tesla, düşüşten kurtulmaya hazır görünüyor.

Grafik TradingView’den

KOZAL bugün 585.5 fiyatı ile %-2.12 çizgisindedir. 555TL ‘de destek bulunmaktadır. 677TL direnci de aşılabilir fakat çok güçlü bir momentum ve yatırımcıların yükseleceğine dair inancını koruması da önem taşımaktadır.

Kayyum krizi, okul yaptırmak için bağış vs gibi sosyal medya söylemleri sonrası oldukça iyi bir çizgi ve trend yakalayan hisse altındaki artışı da kendi yelkenine rüzgar olarak almaktadır.

Grafik TradingView’den

OTKAR 1010.2 fiyatına paralel olarak %-0.60 ilerliyor. 1091 TL ve 936 TL arasında stoskastik ve MACD ile güçlü bir aralıkta bulunsa da uzun vadede piyasalar ne getirir bilinmiyor.

Buna rağmen en çok takip edilen ve sepetlerde yerini alan hisse süpertrend anlamında ve fib boyutunda güçlü bir vurgu yapmaktadır.

Grafik TradingView’den

TTKOM bugün 22.54 TL fiyatı ile %-1.57 ile piyasayı kapattı.

24 TL ve 21 TL arasında çizgisine devam eden hisse temettü anlamında 2023’te güçlü bir duruş sergilerse 30TL’ler denenebilir. Uzun vadede regresyon pozitif ve ilerleyen bir boğa piyasasına da meyilli bir zemin ihdas etmektedir.

Sonuç itibarıyle, AB’den bağlarını koparmış bir İngiltere otomotivden de sınıfta kaldı. Kanada da yabancılara ev satışını durdurmasına rağmen inşaat sektöründe gelişmeye devam etti. TESLA’da düzeltme olumluya işaret ve diğer sektörlere de yansıyabilir. Türkiye’de çok güçlü BIST şirketleri var ve düşük TL bizim alım gücümüzü düşürürken, yurt dışından sermayeyi çekiyor. Düşük TL değerinin, bazı yerel restoranların ve otellerin bile Türk müşteri istemediğine işaret eden de az değil. Düşük TL değeri Türk’lerin ev almasını zorlaştırırken Necip Fazıl’ın “öz yurdunda garipsin öz vatanında parya” sözünü de akıllara getirdiğini savunulmaktadır.

Okan Özdemir