Kardemir Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (03.03.2017)

4Ç16 Finansal Sonuçlar – Olumsuz

Potansiyel Getiri: %2

Faaliyet performansında bozulma

 Kardemir 4Ç16’da 135mn TL zarar etti. Konsensüs beklentisi 120mn TL zarar iken, bizim beklentimiz 98mn TL zarar idi. Beklentiler ve finansallar arasındaki farklılığın temel nedenleri ise artan hammadde giderlerinin faaliyet karlılığına olumsuz etkisi ve beklentilerin üstündeki net finansal giderlerdir.

Satış hacminde artış

 Ortalama ürün fiyatları çeyreksel bazda %5.4, yıllık bazda %6.2 geriledi. Toplam satış hacmi ise yıllık bazda ise %22.6 arttı. Katma değerli ürünler içerisinde; profil satış hacmi yıllık bazda yaklaşık 4 katına çıkarak 106 bin ton oldu. Ray satış hacmi ise yıllık bazda %56 geriledi ve 35 bin ton oldu.

Artan hammadde giderleri marjları baskıladı

 Net satışlar genel olarak beklentilerle uyumlu gerçekleşti. FVAÖK marjı ise %13.3 olarak gerçekleşti. Konsensüs beklentisi %17.9 iken, bizim beklentimiz %18.9’du. FVAÖK marjının beklentilere göre zayıf gerçekleşmesinin ana nedeni ise artan hammadde giderleri oldu.

 Şirket’in net finansal giderleri 4Ç16’da 229mn TL oldu. Finansal giderler daha çok kur farkı kaynaklı oldu.

Olumsuz piyasa etkisi

 Beklentilerden zayıf gerçekleşen faaliyet performansı ve beklentilerin üstündeki zarar nedeniyle, 4Ç16 finansallarının hisse etkisinin olumsuz olmasını bekliyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN