Anadolu Efes Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (03.03.2017)

4Ç16 Finansal Sonuçlar – Olumsuz

Potansiyel Getiri: %2

 Anadolu Efes 4Ç16 finansal sonuçlarında, beklentilerden hafif üzerinde TL435mn net zarar açıkladı. Beklentilerin altında operasyonel performans ve kur farkı giderleri yüksek net zararda etkili olmuştur.

 Anadolu Efes’in satışları piyasa beklentisine yakın gerçekleşirken, FVAÖK marjı özellikle CCİ tarafındaki maaliyet artışlarının etkisiyle beklentilerin altında gerçekleşti. Şirket’in Rusya operasyonlarında uzun bir süre sonra satış büyümesi kaydetmesi sebebiyle, bugün hisse etkisini hafif olumsuz gerçekleşmesini bekliyoruz.

 Türkiye’de 4Ç16’da bira operasyonlarının satış hacmi %7 oranında büyüme kaydetmiştir. EBI tarafında ise satış hacmi %8 seviyesinde büyüme gerçekleşmiştir.

 Anadolu Efes’in Türkiye satış gelirleri %5 oranında büyüme kaydederken, yurtdışı operasyonlarında dolar bazında %15 büyüme kaydetmiştir. Konsolide bira operasyonlarının satış büyümesi %16 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 Konsolide bira satış hacimleri %8 oranında daralıken, satışlar %13 oranında daralmıştır. Anadolu Efes’in konsolide hacimlerine baktığımızda ise yıllık bazda %1.8 artış ve satışlarda da %2 oranında daralma kaydetmiştir.

 Türkiye operasyonlarının brüt kar marjı 2.3 puan artarak %59.8 seviyesinde gerçekleşirken, tasarruf ve verimlilik çalışmalarının etkisiyle FVAÖK marjı 8.8 puan daralarak %27.4 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 EBI operasyonlarında ise brüt marj yine hammadde maaliyet baskısı ve satın alma tarafındaki fiyat artışlarıyla 8.9 puan daralarak %35.6 seviyesinde gerçekleşirken, FVAÖK marjı etkin operasyonel maaliyet yönetimiyle 4.2 puan artarak %13.4 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 Anadolu Efes, 2017’de hem yurtiçi hem de yurtdışı satış hacimlerinde geçtiğimiz yıla benzer performans beklemektedir. Konsolide FVAÖK marjında da yine geçtiğimiz yıla paralel kar marjı gerçekleştirmeyi öngörmektedır.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!