İş GYO Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (17.04.2013)

İş GYO Hisse Yorumu

Yatırımlarla büyümeye devam ediyor

– Defansif portföy ve kardaki artış hisse fiyatına yansımadı. İş GYO’nun Net Aktif Değeri (NAD) yatırımlardaki ilerleme ile 2012’de 1.7 milyar TL’ye ulaşırken, NAD iskontosu da %50’ye yükseldi. Kira getirisi ise %12 ile oldukça cazip. Olası otel satışı ve yeni projelerinin getirileriyle karın artmasının, son 6 ayda BİST-100’ün %11 gerisinde kalan hisseye olumlu yansımasını bekliyoruz.

– 2013’te teslimatlar başlıyor. Şirketin 2013 Ağustos’unda teslimatı başlayacak Çınarlı Bahçe Projesi’nden 140mn TL (2012 gelirlerinin %50’si), Taksim Ofis projesinin tamamlanmasından da 1.1 mn TL (2014’te 2.4mn TL) gelir yazmasını bekliyoruz. Bu nedenle 2013’te gelirlerin iki katına çıkmasını ve karın %50 artışla 98mn TL’ye çıkmasını bekliyoruz. İzmir Perla Projesi’nin ise 2016 yılı karına olumlu yansımasını bekliyoruz. Tuzla projelerinin tamamlanmasıyla da kira gelirlerinde 2012-2016 arasında yılda %14’lük artış bekliyoruz. Otel satışı ekspertiz değerinden gerçekleşirse yaklaşık 20 mn TL katkıyla 2013 karını %22 artırabilir. Ancak satış henüz gerçekleşmediği için projeksiyonlarımıza yansıtmadık.

– Sağlam bilançodan faydalanıyor, ancak temettü verimi düşük. Satınalmalar ve yeni büyük projeler nedeniyle İş GYO 2012’de 50mn dolar borç alarak, son on yılda ilk defa net borç pozisyonuna girdi. Ataşehir ve Tuzla projeleri hız kazandıkça, nominal tutarda borçlanmanın artabileceğini düşünüyoruz. Yine de sağlam bilançosu ve güçlü kira geliri nedeniyle borçluluk oranlarının düşük kalmasını bekliyoruz. İş GYO’nun zayıf kalan yönü ise biraz da önümüzdeki dönem yapacağı yüklü yatırım tutarı nedeniyle (yaklaşık 385mn dolar) düşük temettü verimidir.

– AL tavsiyemizi koruyoruz Ataşehir projesini ve makro tahminlerimizdeki değişiklikleri yansıtarak, hedef fiyatımınızı 1.80 TL’den 1.90 TL’ye yükseltiyoruz. Temettü verimi (3%) dahil %32’lik yükseliş potansiyeli nedeniyle AL tavsiyemizi koruyoruz. Projelerdeki gecikmeler, kurumlar vergisi istisnasının kaldırılması, TL’nin ani ve hızlı değer kaybı ile Türkiye’deki düşük faiz ortamının değişmesi değerlememiz açısından en önemli riskleri oluşturuyor.

Raporun tamamı için tıklayın.

Yapı Kredi Yatırım Araştırma

Tüm İş GYO hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir