Sinpaş GYO Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (17.04.2013)

Sinpaş GYO Hisse Yorumu

İddialı büyüme planı hisse fiyatına yansımadı

– AL tavsiyemizi koruyoruz. Konut kredi faizlerindeki düşüş ve yeni KDV düzenlemesinin talebi öne çekmesi Sinpaş GYO’nun ön satışlarına, dolayısıyla nakit pozisyonuna olumlu yansıyabilir. Ayrıca hissenin NAD’ne göre %50 civarında iskontolu olması ve son altı ayda BİST’in %10 gerisinde kalması nedeniyle Sinpaş GYO’yu beğeniyoruz. Kısa vadede iki yeni projenin başlaması ve bunun önsatış verilerine yansıması hisseye olumlu yansıyabilir. Şirket için 1.80 TL olan hedef fiyatımız temettü verimiyle beraber %32 artış potansiyeli içermektedir.

– Ön satışlar artıyor. Sinpaş’ın önsatışlarında 2012’deki yıllık %15’lik artışın ardından 2013’te yeni projelerin yıla yayılması nedeniyle artışta bir yavaşlama, 2014’te ise 1,681 üniteyle yeni bir zirve öngörüyoruz. Bunda konut sektörüyle ilgili olumlu beklentilerin yanı sıra 2013’te 4 yeni proje (Ankara’da First Residence ve İstanbul’da Bomonti Time ile İstanbul Park ve Ankara Büyükesat projeleri, İncek Life’ın yeni etabı), 2014’te ise 2 proje (Çakmak ve Marmaris) ile 3,300 ünitenin satışa çıkması etkilidir.

– Şirket finansmanın artısı eksisi? Sinpaş’ın konut alanlara sunduğu finansman olanakları nakit girişini sınırlayarak ticari alacakları 813mn TL’ye yükseltti. Düşen faizlerle birlikte Sinpaş’ın bu uygulamayı azaltmasını bekliyoruz. Ticari alacakları iskontolayıp, finansman giderini düştüğümüzde bu uygumalanın olumlu etkisini 329mn TL olarak hesaplıyoruz. Ayrıca, konut iadelerine karşı 104mn TL’lik bir maliyet hesaplıyoruz..

– Yeni projelerin artması ve şirket finansmanının azalmasıyla nakit akımının iyileşmesini bekliyoruz. Böylece, Ataşehir arsasının alım maliyeti ile birlikte 440 mn TL’ye ulaştığını hesapladığımız net borcun da gerileyeceğini öngörüyoruz.

– Teslimatlar net karı artıracak. Teslimatların geçen yılki 1,490 üniteden 2013’te 1,871’e çıkmasını ve 2014’te 1,459 ünite olmasını bekliyoruz. 2013’te yeni teslimatların daha yüksek ünite fiyat ve marjdan satılmasıyla gelirlerin %7 artmasını, VAFÖK marjının da %8 seviyesinden %15’e yükselmesini bekliyoruz. Böylelikle 2013 net karının %42’lik artışla 108mn TL’ye ulaşmasını bekliyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Yapı Kredi Yatırım Araştırma

Tüm Sinpaş GYO hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir