İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (28.10.2022)

Haftalık Gelişmeler

Yurt İçinde TÜFE Verisi Açıklanacak

3 Kasım Perşembe günü saat 10:00’da TÜİK tarafından yurt içi enflasyon verisi açıklanacak. Beklentimiz, Ekim ayında aylık bazda enflasyonun %3,00 yükseleceği yönünde. Piyasa beklentisi ise aylık bazda %3,80, yıllık bazda ise %84,6 artması yönünde. Beklentimizin sebepleri ise yükselen enerji fiyatları ve bununla birlikte global taraftaki gelişmeler neticesinde doların değer kazanması ile birlikte kur sepetindeki yukarı yönlü hareket. (enflasyon beklentilerindeki bozulmanın itici güç olmasına ek tekrar yükseliş trendine başlayan döviz ve dolayısıyla maliyeti artan enerji fiyatları)

Dün gerçekleşen yılın son Enflasyon Raporu Toplantısında TCMB tarafından yıl sonu enflasyon tahmini %60,4’den %65,2’ye yükseldi. Son Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yaklaşık %69, OVP’de ise yaklaşık %65 olarak açıklanan yıl sonu enflasyon beklentilerinde bizim beklentimiz ise %67 – 70 aralığında baz etkisi ile yılı kapatacağımız yönünde. Merkez’in son enflasyon beklentisini piyasa ile uyumlu buluyoruz. Perşembe günü açıklanacak veri sonrası olası yükseliş durumunda fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısı ile yurt içinde risk iştahı yükselebilir. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi tasarrufların azalması ile birlikte yükselen enflasyon neticesinde alternatif getiri arayışı olarak Borsa’ya geçişlerin hızlanması söz konusu.

İmalat PMI’yı Eşik Değerin Altında Bekliyoruz

Girdi maliyetlerindeki artışlarla birlikte bu ay da İmalat PMI verisinin eşik değerin altında kalmasını bekliyoruz. Resesyonun çok fazla konuşulduğu yurt dışında da açıklanacak İmalat PMI verileri, sanayi üretimi için bize öncü gösterge olacak.

Söz Fed’de

ABD tarafında açıklanan büyüme verilerinin beklentilerin üstünde gelmesi ve küçülmeden büyümeye geçilmesi ile piyasalardaki akış tekrar değişecek gözüküyor. Çünkü son enflasyonun beklenti üstü gelmesi ve çekirdek enflasyondaki yukarı yönlü seyir ile birlikte Fed’in yıl sonunda 150 baz puan faiz artırımı ihtimali yükselirken, faiz artırım döngüsündeki ABD ekonomisinin büyümesi, politikacıları da haklı çıkardı diyebiliriz. Çünkü teknik resesyonda olan ABD’de bu duruma inanılmamasının en önemli sebebi olan istihdam kapsamındaki iyimserlikle ekonomik büyümenin gelmesi sonrası, faiz artırım ihtimali 75 + 50 olarak güncellenmişe benziyor. ABD’de her iyi gelen veri sonrasında enflasyonist risklerin artması ile Fed’in faiz artırımlarına devam edeceği beklentisi ardından büyüme verisi ile birlikte güvercin tona geçiş kısık sesle konuşulmaya başlandı. Beklentimiz Fed’in faizi 75 baz puan artıracağı yönünde. Buradaki diğer önemli gelişme ise bu karar enflasyon verisi öncesinde açıklanacak olması. Sonraki haftalarda açıklanacak enflasyonla birlikte Fed’in 2023 politikasında daha hızlı faiz artışı sinyalleri alabiliriz. Ayrıca önümüzdeki hafta açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verileri de piyasaların odak noktasında olacak.

İngiltere Faiz Artıracak Mı?

Faiz artırımlarına başlayan ilk ülke olan İngiltere’de bu ay 75 baz puan faiz artırımı bekliyoruz. Yeni Başbakan Sunak döneminin ilk faiz kararı olacak bu dönemde , eski Hazine Bakanı olan ve ekonomik aktivitelerde güçlü gözüken Sunak’ın yapacağı açıklamalar da önem teşkil edecek.

Kaynak: İnfo Yatırım