Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (20.06.2022)

Piyasalara Bakış

Cuma gününe satışlarla başlayan BIST100 endeksi açılışın ardından günün geri kalanında alıcılı seyretti ve haftanın son işlem gününü %1.9 artışla 2,533 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 35.6 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 78 hisse değer kazandı, 21 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 17.34 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise yatay seyir izleniyor.

Geçtiğimiz hafta bir çok açıdan ilklerin yaşandığı bir hafta oldu. Özellikle FED başta olmak üzere merkez bankalarının toplantıları yakından izlendi. FED, son 2-3 haftada sert şekilde değişen beklentilere paralel olarak 1994 yılından bu yana ilk kez bir toplantıda 75 baz puan faiz artırdı ve %2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için ellerindeki tüm araçları kullanacaklarını belirtti. Öte yandan İsviçre Merkez Bankası (SNB), 2007 yılından bu yana ilk kez faiz artırdı ve enflasyondaki yükselişe vurgu yaptı. Bu gelişmelerle beraber, endekslerde de çok sert dalgalanmalar izlendi. ABD endeksleri haftanın son işlem gününde tepki alımlarıyla yükselse de haftalık bazda %5-6 değer kaybetti. S&P500 endeksi %5.8 gerilerken, bu 2020 yılından bu yana görülen en kötü haftalık performans olarak kaydedildi. ABD’de ekonomik veri tarafında da perakende satışlar, kapasite kullanım oranı, konut satışları gibi veriler beklentilerin altında kaldı. Son FED kararı sonrasında resesyon ve stagflasyon endişeleri iyiden iyiye arttı, öyle ki ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.4 seviyelerinden %3.2 seviyesine kadar geriledi, özellikle petrol fiyatlarındaki gerileme dikkat çekiciydi. Gelinen noktada Temmuz ayındaki ABD enflasyonu ve FED kararı öncesinde endekslerde tepki hareketi beklenebilir ancak Temmuz’dan sonra görüntünün biraz daha netleşebileceğini düşünüyoruz. Bugün ABD piyasaları kapalı olacak. Haftanın devamında ise içeride TCMB faiz kararı ve güven endeksleri izlenecek. Yurtdışında ise FED Başkanı Powell’ın konuşmaları ve PMI verileri takip edilecek.

BIST100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadeli teknik görünümde alçalan trendini kırmayı deneyen endekste 2,550-2,600 direnç seviyeleri iken 2,515-2,500 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 2,500 kısa vadeli pozisyonlar için zarar-kes seviyesidir. Yurtdışında enerji sektöründe satışlar görülürken, ulaştırma ve turizm sektörlerinde ise iyimserlik sürüyor. İçeride de benzeri bir fiyatlama görebiliriz, ek olarak telekomünikasyon ve madencilik sektörleri de öne çıkabilir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!