Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (20.06.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe pozitif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, tepki alımlarıyla haftayı %1,93 yükselişle 2.533,33’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %5,20 yükselişle güçlü pozitif ayrıştı. Resesyon endişeleriyle risk alma iştahındaki zayıf seyir devam ederken güçlü satış baskısı sonrası haftanın son gününde yurtdışı borsalar tepki yükselişi denemesi gerçekleştirse de tepki alımları zayıf kaldı. Majör borsalar, haftanın son gününü karışık görünümle kapatırken haftayı %4-6 arasında değişen güçlü düşüşlerle tamamladı.

VIX Endeksi haftayı 31 seviyelerinden tamamlarken Endeks, 24 seviyesi üzerinde kaldıkça ABD Borsaları’nda tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılması ve Endeks’in 36 seviyesi üzerine yönelmesi durumunda satışların yeniden güçlenmesi beklenir. Yurtdışı majör borsalar ayı piyasasına girdiği için tepki yükselişleri oluşsa da bunun satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edileceğini ve düşüş trendinin orta vadede devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak iki haftalık sert düşüş sonrası majör borsalarda hafta içinde tepki yükselişi denemeleri oluşması beklenmektedir.

BIST yurtdışına göre güçlü görünümünü devam ettirirken yurtdışı borsalardaki satış baskısının momentum kaybetmesiyle Endeks, haftanın son gününü güçlü tepki yükselişiyle tamamladı. BIST’te son dönemde yaşanan satışlarda, yurtdışı borsalardaki satışlarla birlikte enflasyona endeksli yeni bir ürün çıkabileceği yönelik beklentiler de etkili oldu. Bu konuda bir adım gelmemesi ve beklentilerin zayıflaması sonrası BIST’te tepki yükselişinin güçlenerek devam ermesi beklenmektedir. Ancak yurtdışı borsalardaki satış baskısının devamı durumunda BIST’te tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak değerlendirilerek kısa vadede dalgalı seyrin devamı beklenir. Endeks’in değerleme olarak makul seviyelerde olması nedeniyle olası güçlü düşüşlerin orta vade için alım fırsatı olacağını düşünüyoruz.

Bugün ABD piyasaları ulusal bağımsızlık günü nedeniyle kapalı olacak. VIOP-30 Endeksi Cuma akşam seansını %0,25 yükselişle kapattı. ABD ve Almanya vadelileri BIST’in Cuma kapanışına göre pozitif seyrediyor. Asya Borsaları yeni haftaya satıcılı bir eğilimle başladı. Endeks’in haftaya pozitif eğilimle başlamasını beklerken tepki yükselişi eğiliminin güçlenerek devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!