HENKEL’den 600 Milyon Euro’luk Yatırım

Henkel 2019’da değişken bir iş performansı sergiledi ve 2020 için öngörüsünü açıkladı.

Henkel CEO’su Carsten Knobel, “2019 yılının başında, markalarımızı, teknolojilerimizi ve yeniliklerimizi güçlendirmek ve Henkel’in dijital dönüşümünü hızlandırmak amacıyla 2019 ve sonrası için büyüme yatırımlarını yıllık 300 milyon Euro civarında artırma planımızı açıkladık. Aynı zamanda üretim alanlarının ve inovasyon merkezlerinin genişletilmesine ve iyileştirilmesine yönelik yatırımlarımıza devam ettik. Ayrıca, farklı iş birimlerimizi yaklaşık 600 milyon Euro değerinde hedefe yönelik satın alma ve ortaklıklarla güçlendirdik.” şeklinde konuştu.

• Yavaşlayan ekonomik büyüme ve şirket genelinde artarak devam eden tüketici iş birimlerine ve dijitalleşmeye yönelik yatırımlardan etkilenen 2019 sonuçları:

 Organik satışlar istikrarını korurken, satışlar %1,1 oranında bir artış göstererek 20,114 milyar Euro seviyesine ulaştı.

 Faiz ve vergi öncesi kar (EBIT) marjı* %-1,6 oranında bir değişimle %16 seviyesinde gözlendi.

 İmtiyazlı hisse başına karlılık* (EPS) nominal olarak %-9,7 oranında, sabit kur ile ise %-10,1 oranında bir değişimle 5,43 Euro seviyesine ulaştı.

 Serbest nakit akışı 554 milyon Euro değerinde bir artışla 2,471 milyar Euro seviyesine ulaştı.

 Temettü** ise geçen yılın aynı seviyesinde gözlendi: İmtiyazlı hisse başına 1,85 Euro

• 2020 için Öngörü: Belirsiz endüstriyel piyasa ortamında daha da artan büyüme yatırımları

 Yüzde 0 ile 2 arasında bir organik satış büyümesi bekleniyor.

 Faiz ve vergi öncesi kar (EBIT) marjı* %15 seviyelerinde öngörülüyor.

 Hisse senedi başına karlılıkta* (EPS) sabit kurlarda tek haneli yüzde oranın orta ila üst seviyelerinde azalma bekleniyor.

2020 için Öngörü
Henkel 2020’de yüzde 0 ile 2 arasında bir organik satış büyümesi beklemektedir. Faiz ve vergi öncesi kar (EBIT) marjının yüzde 15 seviyelerine ulaşması beklenirken, imtiyazlı hisse başına karlılıkta (EPS) ise sabit kurlarda tek haneli yüzde oranın orta ila üst seviyelerinde azalma öngörülüyor.

2019 Mali Yılında Satış ve Kar Performansı
2019 mali yılında satışlar nominal olarak yüzde 1,1 oranında yükselerek 20,114 milyar Euro olarak gerçekleşti. Kur etkilerinin satış büyümesi üzerinde yüzde 0,6 oranında pozitif bir etkisi oldu. Kur etkileri hesaba katılarak değerlendirildiğinde satışlarda yüzde 0,5 oranında bir büyüme gerçekleşti. Satın alma ve elden çıkarmaların katkısı da yüzde 0,5 oranında idi. Kur etkileri, satın alma ve elden çıkarmaların etkisinden arındırılmış organik satış büyümesi değişiklik göstermeyerek yüzde 0,0 oranında gerçekleşti.