Haftalık Borsa Yorumları – (27-31 Ocak 2020)

Borsada çıkış hareketi sürmekle birlikte hisse bazlı hareketler öne çıkmış durumda. Döviz kurlarında tepki çıkışı, gösterge faiz oranlarında düşüş trendi sürüyor.

Piyasalarda olumlu hava devam ediyor. Yeni yılın ilk ayında da devam ediyor. Borsada daha çok hissedilen iyimserliğin merkezinde faiz oranlarındaki düşüş ve düşük kalacağı beklentisi var. Türkiye-ABD, ABD-Çin ve ABD-İran arasındaki jeopolitik gerginliklerin yerini daha sakin bir seyre bırakması piyasalar üzerindeki baskıyı azaltmıştı. Artan risk iştahıyla hisse senetleri öne çıktı. Piyasalardaki olumlu havayı bozacak bir gündem şimdilik görülmese de olumlu gelişmelerin fiyatlanmasına bağlı olarak borsalarda yorgunluk görülmeye başladı. Bu görünümde yeni beklenti ihtiyacının da biraz payı var. Borsalarda son aylarda devam eden ralli sürecinde gündem çok fazla değişmedi. Çin’de başlayıp yayılmaya başlayan Corona virüsü dış piyasaları etkilemeye devam ediyor.  Borsa İstanbul’a etkileri de kısa süreli ve oldukça zayıf. Yine Borsa İstanbul özelinde bakacak olursak hisse bazlı hareketlilik ve seçicilik her zaman olduğu gibi önem kazanmış durumda. Son haftalarda dikkat çekici gelişmelerden biri yurtiçi yerleşiklerin bankalardaki yabancı para mevduatlarında artışın devam etmesi. Döviz kurları pek yükselmiyor ama geçen hafta da 1 milyar dolardan fazla artarak 197.1 milyar dolara ulaştı. Gerekçe faiz düşüşü. Önümüzdeki haftanın gündemleri arasında faiz değişikliği beklenmeyen Çarşamba günkü Fed toplantısı ve eğer Cuma günü açıklanırsa kredi not değişikliği beklenmeyen S&P’nin Türkiye’nin kredi notu konusundaki değerlendirmesi var. ABD Başkanı Trump’in Çin’den sonra Avrupa Birliği’ne de otomobil ithalatı üzerinde yeni tehditlerine piyasalar pek aldırış etmedi. Borsada sıklaşan kâr satışları yorgunluk sinyali veriyor.

Endekste kâr satış denemelerine rağmen yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 120.000-119.500 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. 119.500 seviyesinin altında sonraki destekler 117.000-116.000 seviyelerinde. İlk dirençler ise 124.500-125.0000 seviyelerinde görülüyor. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için 125.000 seviyesinin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 127.000-130.000 seviyelerinde. Endekste devam eden çıkış hareketi kâr satışlarıyla karşılaşabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN