Haftalık Borsa Yorumları – (3-7 Şubat 2020)

Borsada kâr satışlarına bağlı düşüş görülürken döviz kurlarında tepki çıkışı, gösterge faiz oranlarında ise hafif yükseliş görüldü.

Piyasalarda Çin’de baş gösteren “Corona” virüsüne bağlı gerginlik yaşanıyor. Bu olayı zirve seviyelerinde karşılayan borsalarda kâr satışları için neden oluştu. Belirsizlik ve tedirginlik halen devam etmekle birlikte piyasalar üzerindeki etkisi zayıflamaya başladı, ancak sonlanmış değil. Bu aşamada belirsizlik sürüyor. Olay geçilirse piyasalar eski dengelerine dönebilir. Aksi takdirde sadece para piyasaları değil küresel ekonomiyle ilgili olumsuz değerlendirmeler sürecektir. Dünyanın en büyük havayolu şirketleri (THY dahil) Çin’e uçuşlarını durdururken bazı komşu ülkeler sınırlarını kapatmaya başladı. Çin dünyadan soyutlanırken tatil sonrası Çin piyasaları haftaya olumsuz başladı. Bu olay kürsel ekonomi için tehdit olmaya devam eder ve var olan yavaşlamayı pekiştirdiği takdirde bu durumda Fed ve Avrupa başta olmak üzere merkez bankalarının tavrı nasıl olacak? Düşük faiz ve parasal genişleme devam zorunluluğu ortaya çıkar ise bunun para ve sermaye piyasaları ile reel ekonomilere daha geniş vade için etkileri olabilir. Ancak Avrupa ekonomileri için aynı şeyleri söylemek zor. Küresel ekonomideki durgunluğa düşük faiz ve bol likidite dışında çok esaslı çözümler de bulunabilmiş değil. Diğer yandan TCMB Başkanı Murat Uysal’ın “Enflasyon Raporu” ve 2020 için yüzde 8.2’lik enflasyon beklentisini koruması önemli görüldü. Bu durumda merkez bankasının devam eden faiz indirimlerinin gerekçesini de açıklamış oldu. Önden yüklemeli faiz indirimleri devam ediyor. 2020 yılında enflasyon tahmininin tutması faiz kararları için önemli bir referans olacak. Suriye’de askerlerimize rejim güçleri tarafından yapılan saldırı bölgede tekrar gerginliği artırabilir. Önümüzdeki hafta ise Türkiye Ocak ayı enflasyon verileri ile ABD tarım dışı istihdam verileri var. Piyasalarda Corona virüsüne bağlı tedirginlik belli ölçüde fiyatlanmasına bağlı olarak korunuyor.

Endeks kâr satışlarının etkisiyle çıkış trend desteğinin altına salınım gösterdi. İlk destekler 118.200 ve 117.000 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde tepki alımları görülebilir. Sonraki destekler 115.000 seviyesinde bulunuyor. İlk direnç ise 121.0000 seviyesinde görülüyor. Çıkışın devamı için 121.000 seviyesinin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 124.500 ve 127.500 seviyelerinde görülüyor. Endekste kâr satışlarının etkisinde kalınabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN