Haftalık Borsa Yorumları – (17-21 Şubat 2020)

Borsada çıkış hareketi devam etmekle birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları görülüyor. Döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında ise tepki yükselişi hakim.

Piyasalarda Corona virüsüne bağlı gelişmelere rağmen iyimserlik devam ediyor. Ancak olumlu hava daha çok borsalarda hissediliyor. Bu görünümde düşük faiz etkili. Borsa İstanbul’u yabancı yatırımcıdan çok yerli yatırımcı taşıyor, yabancı yatırımcının payı ise düşmeye devam ediyor. Altın (ons/dolar) ve petrol fiyatları yine korona virüsünün piyasalar üzerindeki etkileri konusunda yakından izleniyor. Altında yükseliş, petrolde ise düşüş eğilimi sürüyor. Emtia fiyatlarında da Çin ekonomisi ve küresel ekonomideki olası yavaşlama beklentileriyle genelde düşüş eğilimi hakim. Bu taraftan bakılınca Corona virüsünün tedirginliği henüz dağılmış değil. Diğer kriterler ise Çin Yuanı ve Şanghay Borsası. Piyasalar üzerindeki etkisi sınırlansa da Dünya Sağlık Örgütü ve Çin’den gelen haberlere bakılınca gerek virüsün yayılması gerekse tedavi yönünden olay ciddiyetini koruyor. İç piyasaların bir diğer sıkıntısı ise Suriye konusu. Rusya ile diyalogun tekrar başlaması gerilimi azalttı. Ancak bu yöndeki duyarlılık yükselmiş durumda. Diğer yandan Türkiye’nin Suriye sınırına askeri sevkiyatının sürdüğüne dair haberler sıklaştı. Suriye baskı unsuru olmaya devam ederken gündemdeki yerini bir süre daha koruyacak gibi görünüyor. Reel ekonomide ise son veriler ışığında toparlanma devam ediyor.

Borsalardaki çıkışı destekleyen gelişmelerden biri de bu gelişme. 19 Şubat Çarşamba günü merkez bankası faiz kararı açıklanacak. Beklentilerin biraz üzerinde gelen ve çift haneye yerleşen Ocak enflasyonu sonrası şu anki negatif faizi de dikkate aldığımızda faiz indirimlerine ara vermesi beklenebilir. Piyasalarda iyimserlik korunmakla birlikte zorlaşan gündem ve olumlu fiyatlamanın belli ölçüde yapılmasına bağlı olarak borsalarda yorgunluk sinyalleri öne çıkmaya başladı.

Endeks dalgalı seyirle birlikte çıkış hareketi sürüyor. İlk destek 119.700 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. Aksi takdirde düşüşün devamıyla birlikte sonraki destekler 118.200 ve 116.000 seviyesinde bulunuyor. İlk dirençler ise 123.500- 124.500 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için 124.500 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu durumda sonraki direnç seviyesi 127.500 olarak görülüyor. Endekste yükseliş denemeleri kâr satışlarıyla karşılaşabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN