Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.01.2015)

Ziraat Yatırım tarafından hazırlanan raporda günün stratejisi ve şirket haberlerine göre tavsiyeler yer aldı.

‘’SABAH STRATEJİSİ’’

Küresel piyasalarda düşen petrol fiyatları ve oynaklık teması devam ederken, ABD borsaları olumlu bilanço beklentileriyle alıcılı başlasalar da günü negatif bir görüntüyle kapattılar. Bugün, ABD vadeliler ve Asya piyasaları da satıcılı seyretmekte. Diğer taraftan Dünya Bankası’nın küresel büyüme tahmini düşürmesi de satışları artırırken, petrol fiyatlarının dışında Bakır fiyatında da önemli bir düşüş söz konusu. Genel olarak riskten kaçış eğiliminin yaşandığı bir ortamda düşük petrol fiyatlarıyla pozitif ayrışan yurtiçi piyasaların küresel piyasalarla paralel hareket edip etmeyeceği takip edilmeli. Ayrıca Dolar karşısında 65 seviyesine değer kaybeden Rusya Rublesiyle Rusya ile ilgili soru işaretleri devam etmekte. Bu kapsamda da, güne USDTRY’nin baskı altında 2,30 seviyesinin üzerini test ettiğini izliyoruz. 87bin seviyesinin üzerinde endeks için 89-90bin aralığındaki boşluk hedefte kalmaya devam ederken, ana destek seviyelerinin kırılması durumunda zar-kes yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif), Sasa Polyester (SASA, Sınırlı Pozitif): Rekabet Kurulu’ndan izni alınmış olmasına rağmen, şirket portföyünde %51 oranında yer alan SASA Polyester Sanayi paylarının Indorama Netherlands BV’ye satış işleminden taraflar karşılıklı olarak anlaşılarak vazgeçildiği duyurulmuştur.

Diğer taraftan, Sabancı Holding iştiraklerinden SASA Polyester Sanayi’de sahip olunan şirket sermayesinin %51’ni temsil eden 110.313.001 TL nominal değerli hisselerin tamamının Erdemoğlu Holding A.Ş.’ye satışına ilişkin hisse devir anlaşması 13 Ocak 2015 tarihinde imzalandığı duyuruldu. Hisse devir anlaşmasına göre, şirketin SASA Polyester Sanayi’de sahip olduğu %51 oranındaki hisselerin devir bedeli düzeltmeler hariç 102mn Amerikan Doları’dır. Hisse devir bedeli pazarlık usuluyle belirlenmiş olup, 10mn Amerikan Doları peşin tahsil edilmiş, kalanı hisse devrinin gerçekleşeceği kapanış günününde tahsil edileceği ve hisse senetlerinin devri, ilgili mercilerden alınacak izinler sonrası gerçekleştirileceği duyuruldu. Ek olarak alıcı şirket ile Sabancı Holding arasında denetim ve sermaye bakımından dolaylı veya dolaysız bir ilişki olmadığı ayrıca duyuruldu.

Bu yeni satış sözleşmesine bağlı olarak, düşük olduğu için oldukça çok eleştirilen daha önceki satış fiyatına göre şirketin satış değeri %64,5 oranında artmıştır. Satış rakamına göre hisse fiyatı da (USD:2,2853) 2,12TL’ye denk gelmektedir. Hissenin son kapanış fiyatı olan 2,05 TL’ye göre şirket önemli potansiyel taşımamakla birlikte şirketin satış değerinin ciddi oranda artması hem Sabancı Holding hem de şirket için oldukça olumludur.

Halkbank (HALKB, Öneri “EKLE”, Nötr): Halk Bankasından, 4 milyar lira tutara kadar farklı tür ve vadelerde bir veya birden fazla defada yurtiçinde halka arz edilerek ve tahsisli olarak veya nitelikli yatırımcılara satış yoluyla bono ve tahvil ihraç edilmesi için Genel Müdürlüğe yetki verildiği bildirildi.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr), Vakıfbank (VAKBN, Öneri “EKLE”, Nötr): Türkiye Vakıflar Bankası, Şirket ve Bozoğlu İnşaat aleyhine “alacak” davası açmış olup Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O anılan davada; Şirketi ile Bozoğlu İnşaat arasında akdedilen İzmir Mavişehir Kuzey Üst Bölge 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ile ilgili olarak yüklenici Bozoğlu İnşaat’nin mezkur sözleşmeden kaynaklanan hakedişlerinin toplam 75.000.000TL’lik kısmının 4 adet temlik sözleşmesi ile Türkiye Vakıflar Bankası tarafından temlik alındığını, şirket tarafından sözleşmenin feshi nedeniyle 46.489.970,71 TL. temlik alacağını alamadığından bahisle 46.489.970,71 TL’nin Bozoğlu İnşaat ve şirketten tahsilini talep etmektedir. Anılan davaya cevap verilmek üzere mahkemeden 1 aylık ek süre talep edildiği duyuruldu.

Tofaş (TOASO, Nötr): Tofaş Türk Otomobil Fabrikası Üst yöneticisi (CEO) Kamil Başaran, görevini Cengiz Eroldu’ya devretti. Tofaş’tan yapılan açıklamaya göre, 20 Ocak 2012 tarihinden bu yana şirketin üst yöneticisi olan Kamil Başaran 3 yıllık görev süresini tamamladı ve görevini Cengiz Eroldu’ya bıraktı. 30 yıla ulaşan çalışma hayatının 25 yılında Tofaş’ta çeşitli görevlerde bulunan Başaran’dan 14 Ocak itibarıyla görevi devralan Eroldu, 7 yılı üst düzey yöneticilik olmak üzere, 19 yıldır Tofaş’ta görev yapıyor.

Tümosan (TMSN, Sınırlı Pozitif): Şirket, İspanyol Patentes Talgo S.L.U. firması ile ortak proje, ortak girişim ve/veya teknoloji transferi konusunda niyet mektubu imzalayacak. Tümosan’dan konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Şirketimiz bünyesinde tren, hızlı tren ve demiryolu materyal ve ekipmanlarının üretilmesi, satışı, bakım ve onarımı işlerinin yapılması amacı ile bu konuda faaliyet gösteren İspanya’da yerleşik PATENTES TALGO S.L.U. firması ile ortak proje, ortak girişim ve/veya teknoloji transferi yapılmasına ilişkin niyet mektubu (memorandum of understanding) imzalanması hususunda mutabık kalınmıştır.”

Coca Cola (CCOLA, Sınırlı Pozitif): Şirketin KAP’a yaptığı açıklamada, konsolide satış hacminin uluslararası operasyonlardaki çift haneli büyüme sayesinde, 2014 yılında %6,9 artış göstererek 1.131 milyon ünite kasaya ulaştığı belirtildi. 2014’ün dördüncü çeyreğinde konsolide satış hacminin %2,7 azalarak 204 milyon ünite kasadan 198 milyon ünite kasaya gerilediği ifade edilen açıklamada, 2013 yılında toplam satış hacminde %46 olan uluslararası operasyonların payının 2014’te %49’a yükseldiği ve bu artışta Orta Asya ve Pakistan’daki yüksek organik büyümenin etkili olduğu bildirildi.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aylık, yıllık ve tüm dönem verilerini kişi bazında tekilleştirilme yaparak, Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Kasım Ayı Raporu’nu yayınlandı. Rapora göre, Bireysel kredi ve kredi borcundan dolayı yasal takipte olanların sayısı kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre 89 bin kişi arttı. Yasal takipteki borçlularının sayısı 1.558 bini buldu. 2009’dan bugüne bakıldığında, bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girip hâlâ yasal takipte olan tekilleştirme yapılmasıyla hesaplanan kişi sayısı 2,9 milyon olarak gerçekleşti. (Kaynak: AA)

Akaryakıt Sektörü: Petrol fiyatlarındaki sert düşüş benzini de aşağı çekmeye devam ediyor. Dün 45 dolar seviyelerine kadar düşen Brent petrolün varil fiyatından sonra benzine 6 kuruş indirim yapıldı. (Kaynak: AA)

Demir-Çelik Sektörü: Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği tarafından yayınlanan bültene göre Kasım ayında Türk çelik sektörünün dış ticaret faaliyetlerindeki yavaşlama eğiliminin devam ettiği görüldü. Kasım ayında Türkiye’nin çelik ithalatı önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktar bakımından %14,2 düşüşle 1.17 milyon tona, değer bakımından %13 düşüşle 996 milyon dolara geriledi. Kasım ayında Türkiye’nin toplam çelik ihracatı önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktar bakımından %18,8 düşüşle 1,24 milyon ton, değer bakımından da %16,5 düşüşle 1,1 milyar dolar seviyesinde kaldı. Kasım ayında Türk çelik sektörünün ihracatın ithalatı karşılama oranı, önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5 puan düşüşle %110 bandına geriledi. (Kaynak: TÇÜD)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Karsan Otomotiv (KRSAN, Nötr): Şirket ile İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. (Turkrating) arasında yapılan 1 yıl süreli derecelendirme sözleşmesi sona ermiştir. Sözleşmenin sona ermesi nedeniyle, Turkrating tarafından 13.01.2014 tarihinde yayımlanmış bulunan kredi derecelendirme raporu ve notları, 13.01.2015 tarihi itibari ile tüm ekleri ve sonuçları ile birlikte geçerliliğini yitirdiği duyuruldu.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir