Fed Faiz Kararı Yorumu / İntegral Yatırım – (19.06.2019)

Fed beklentiler doğrultusunda politika faizini değiştirmedi. Kısacası “güvercin” bir Fed var karşımızda.

Karar metninde, “sabırlı” ifadesi çıkarılmış durumda. Bu ifade çok önemliydi çünkü son dönemde “faiz indirimi” beklentisi konuşuluyordu. Dolayısıyla bu ifadenin kalkmasıyla 31 Temmuz tarihinde yapılacak Fed toplantısında “faiz indirimi” kapısı açılmış oldu.
Karar metninde diğer noktalara bakıldığında, ekonomik aktivitenin “güçlü” ifadesi yerine “ılımlı” ile değiştirildiği dikkat çekiyor. Büyüme ve enflasyon konusunda belirsizliklerin arttığı da metnin içerisinde yer verilmiş. Sabit yatırımlar içinse yavaşlamaya devam ediyor diye ifade edildi.

Yayınlanan ekonomik projeksiyonlarda ise 2019 yıl sonu için PCE %1.8’den %1.5’e, çekirdek PCE %2.0’dan %1.8’e, işsizlik oranı ise %3.7’den %3.6’ya aşağı yönde revize edildi. Aynı dönem içinse GSYIH beklentisi değişmeyerek %2.1 oranında korundu.
Bu doğrultuda, bu yıl için Fed’den toplamda 50 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisi kuvvetlenmiş durumda. İlk indirim için 31 Temmuz tarihi olabilir.

Fed’in güvercin tonu Dolar açısından negatif. Gelişmekte olan ülke piyasaları açısından da olumlu bir karar oldu.

Kararın ardından, piyasaların tepkisinde USDTL kurunda 5.82’lerden 5.7935’e doğru bir tepki görüldü. Ons altın 1345$ seviyesinin üzerinden 1356$ seviyesine doğru yükseldi. EURUSD paritesi 1.12 seviyesinin üzerinde daha rahat seyrediyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri Dolar karşısında değerleniyor.

Fed’in etkisi yarınki BIST100 endeksi açılışına da olumlu etki yapabilir. Şu sıralarda, ABD endekslerinde de pozitif seyirler görülüyor.

TSİ 21:30’da Başkan Powell konuşması önemli olacaktır.