Fed Faiz Kararı Yorumu / GCM Yatırım – (20.06.2019)

FOMC açıklamaları piyasanın “güvercin” beklentileriyle uyumlu…

Fed, Haziran toplantısını pas geçerken, 2019 yılında olası bir faiz indirimi için sinyal vermiştir. Ayrıca para politikasının temelini oluşturan sabırlı duruş temasında sabırlı kelimesinin açıklama metninden çıkarılması ile para politikasında yeni normale işaret etmektedir. İstihdam piyasasında güçlü toparlanmanın sürdüğü ve ekonomik aktivitede ılımlı büyüme vurgusu yapılırken, 17 üyeden 8’i faiz oranında indirim beklemektedir.

FOMC’den çıkan açıklamalar, ekonomistlerin toplantıdan önceki beklentileriyle uyumlu, “güvercin” açıklamalar… Fed’in açıklamaları itibariyle 2019 yılında ilerleyen aylarda faiz indirimine açık kapı bırakıyor, ki piyasanın bunu vadeli fonlardaki görüntü itibariyle Temmuz ayından itibaren fiyatlamakta olduğunu net bir şekilde görüyoruz.

Fed’in faiz indirim sinyali, risk algısında pozitif etkiyi tetiklemektedir. S&P500 endeksi 2925 seviyesi üzerinde kalıcılık ile 2944 seviyelerinde dengelenmektedir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %2 altında %1,98 seviyesinde bulunmaktadır. Tahvil faizinde gerileme riskten kaçış algısından değil Fed’in olası faiz indirimi sinyali vermesinden kaynaklanmaktadır.

Ekonominin performansı ve projeksiyonlardaki revizyon itibariyle baktığımızda, GSYH beklentileri ve işsizlik oranının aşağıya gitmeye devam edeceği beklentileri bir resesyon durumunda olunmadığını ve olunmayacağını da ortaya koymaktadır. Bu da Fed’in “resesyon ihtimaline karşı” korumacı bir hamla yapacağını göstermekte, çünkü 2020 yılına dair enflasyona yapılan aşağı revizyon enflasyonun hedef altı kalma ihtimalinin arttığını ve seneye de faiz indirimi görebileceğimizi gösteriyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN