Fed artık tatile çıkabilir mi?

Perşembe günü AMB bir kez daha 25 baz puan faiz artırırken, daha enflasyonla savaşın kazanılmadığı uyarısını yaptı. AMB’nin 2023-2024 tahminleri enflasyonun %2 hedefine yakınsamasının 2025 yılını bulabileceği işaret ediyor. Bazı uzmanlar gittikçe ivme kaybeden Euro-bölgesi ekonomisine bakarak, AMB’nın daha fazla faiz artıramayacağını iddia ediyor, katılmıyorum. Nihai politika faiz %4.25-4.50 arasında oluşabilir.

Atlantik Okyanusu’nun öte yanında Fed “mola verdi”. Yani, parasal sıkılaşmayı sonlandıracağını çıtlatmadan faiz artırımını pas geçti. Fed guvernörlerinin bireysel tahminleri parasal sıkılaşma sona erinceye kadar en az 50 baz puan faiz artırımına işaret etti. Avrupa’da olduğu gibi ABD’de ekonominin gittikçe soğuduğu ve kredi pazarının teklediğini gören uzmanlar Fed’in daha fazla faiz artıramayacağını iddia ediyor. Nasıl yani, ABD’de parasal sıkılaşma bitti mi? Fed artık uzun ve yorucu bir faiz artırma maratonu sonrası terini silip tatile çıkabilir mi?

Fed’in en önemli mesajının altını çizeyim: Para politikasının ekonomik aktivite üzerinde tam etkisini göstermesi zaman alır, ve bu zaman aralığı da koşullara göre değişir. 500 baz puan artırdıktan sonra bir nefes alıp, binaların faiz artırımına dayanıklı olup olmadığını bir elden geçirmekte fayda var. Ek olarak, orta ve küçük ölçekli bankalar mevduat toplamakta ve dolayısıyla kredi vermekte zorlanıyor. Banka iflaslarından kaynaklanan bu şokun boyutlarını da ölçmek gerekecek. Son olarak da dünya ekonomisi gayet hızlı büyüyor, fakat Dünya Bankası ve OECD gibi uzman kuruluşlar yıl sonuna doğru yavaşlamanın kaçınılmaz olduğu görüşünde. ABD de Çin, Japonya ve Euro-bölgesi gibi global talep koşullarından olumsuz etkilenebilir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!