EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (7.02.2023)

Dolar Endeksi Eylül ayı sonundan gelen düşüş hattında tepki çabası üretiyor.

3 günde 101 seviyesinden 103,5 seviyesine geldi. Farklı kritik seviyeler var. 104-105 bölgesi ilk aralık olabilir. Tabii süreci tetikleyen ABD istihdam veri seti oldu. Eş zamanlı olarak Çin ‘araştırma balonu’ ve bir süredir açıklanan ABD şirket bilançoları diğer unsurlar olarak ifade edilebilir. Bu aşamada gözler FED’de. Ne diyecek, farklı düşünmesine yol açacak mı?

Bugün FED başkanı Pow ell’ın konuşması olacak. Başkan bizim saatimizle akşam 8’de konuşacak. Dün FEDBostic politika faizinin daha yukarıya çıkabileceğini ifade etti. Biraz şahince konuştu. Bu tona Powell da katılırsa hava biraz daha gerilebilir. Şu aşamada konu bizde şu, ‘son istihdam rakamı tek seferlik sapma mı yoksa bir trendin parçası mı’. FED temkinli yaklaşıp bir daha görmek isteyebilir. Bu hafta veri trafiği çok yoğun değil. FED, ECB, BOE konuşmaları takip edilecek.

Bu sabah 1,074 seviyesindeki paritede 1,07 ve 1,066 seviyeleri gün içi destek; 1,077 ve 1,08 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay seyir bekliyoruz. Pow ell akşam 8’de konuşacak. Farklı konuşursa hareket yaratabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten